През последните 12 месеца над 60% от търговците на регистрирани специализирани малки обекти за дестилиране подават нулеви акцизни декларации. Това каза директорът на Агенция „Митници“ Георги Костов по време на изслушването си в Комисията за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
„Предвид влезлите в сила от началото на 2017 г. промени в ЗАДС, увеличен общия обем на съдовете за изваряване на ракия от 500 на 1000 литра, както и отпадането на изискването за работа на сезонен принцип, Агенция „Митници“ отчита възможните рискове във връзка с предстоящия активен сезон за дестилация и изваряване на ракия. За тази цел е извършен анализ на наличните в информационните системи на агенцията данни, както и със избраната до момента оперативна информация“, каза Георги Костов и посочи, че за последните 12 месеца над 60% от търговците, стопанисващи регистрирани специализирани малки обекти за дестилиране, подават нулеви акцизни декларации.
„С оглед на това са селектирани рискови обекти за дестилиране на ракия. От началото на месец октомври митническите органи извършват приоритетни проверки“, каза Георги Костов, предаде Фокус.
Той увери, че активността на агенцията през летния туристически сезон няма да приключи и са оптимисти относно резултатите, които трябва да бъдат постигнати. По линия на тютюневите изделия, Георги Костов посочи, че са предприети мерки за засилен контрол под митническите органи на ГКПП-ата и в пълна координация с Гранична полиция, както и във вътрешността на страната.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Изпълнителният директор на НАП Галя Димитрова поясни, че през тази година към момента от ведомството са извършили 184 проверки на лица, декларирали съдове за съхранение на горива, при които са съставили 84 акта на за нарушение. Димитрова поясни, че 65 от тях са свързани с издаване на заповеди за запечатване на обекти. По отношение на търговията с тютюневи изделия Галя Димитрова акцентира върху анализа на риска, който е свързан с намаляване на данъчните задължения от непълно отчитане на данъците от тютюневи изделия. „Общата щета през 2014 е 94 млн. лв, като след започване на третиране на този риск от НАП, тя намалява на 38 млн. през 20145 г. и на 28 млн. през 2016 г.“, каза Галя Димитрова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки