Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В планината - само със смартфон и застраховка

10 май 2018, 12:10 часа • 982 прочитания

Хората трябва да знаят, че планината колкото може да бъде прекрасна, толкова и опасна“. Това заяви пред БГНЕС Емил Нешев, директор на Планинско спасителната служба на Българския червен кръст.

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.

Горещините вече настъпват и много хора предпочитат да отидат през летните месеци на планина. Но за да няма неприятни инциденти и за да си прекараме добре, трябва да следваме елементарни съвети за безопасност. Два са основните фактора за инциденти в българските планини: надценяване на собствените възможности и подценяване на условията в планините. „Много добре трябва да се прецени маршрутът, който се предприема. Дали този маршрут е съобразен с възможностите на хората. Всички инциденти в българските планини са следствие от надценяването на собствените възможности“, заяви Емил Нешев.

Освен преценяване на собствените възможности хората, които излизат в планината, задължително трябва да са добре информирани за това каква е обстановката там, какви са атмосферните условия, каква е теренната особеност на маршрутите, които предприемат, добавя специалистът.

Друго нещо, което може да ни гарантира по-голяма сигурност са планинската застраховка и смартфона. „Не трябва да пропускаме и планинската застраховка. Надявам се хората, които излизат в планината да имат вече и съвременно мислене. Все пак сме в Европа и е хубаво да си правят планинска застраховка, както е навсякъде“, съветва Емил Нешев. Естествено в планината не трябва да забравяме и мобилния телефон. „В XXI век почти всички вече имаме смартфони. Преди 3-4 години Планинската спасителна служба разработи едно приложение – безплатно за сваляне и ползване. То много лесно може да окажете GPS координатите на мястото, където човек се намира и бедства. Това би помогнало многократно да стигнем по най-бързия начин и да окажем най-добрата помощ, която можем в случая“, каза Емил Нешев. Приложението може да се изтегли много лесно от сайта на ПСС.

Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Освен оперативната работа, която върши на терен, охранявайки толкова много райони от българските планини, Планинската спасителна служба на Българския червен кръст върши и профилактична дейност. Тя се изразява в провеждането на лекции и различни обществено-полезни форуми, с които дава насоки на обществото от какво да се предпазва в началото на летния сезон.

„Хората трябва да знаят, че над 500 души доброволци бдят над тях и са готови във всеки един момент да излязат и да окажат помощ“, заяви Нешев. Както зимата, така и лятото Планинската спасителна служба провежда отворена лекция за опасностите за лятната планина, в която подробно се разглеждат всички рискове и опасности в планината и как хората да се предпазват от тях. „Това е само част от превенцията, която вършим. Редовната информация, която подаваме на гражданите и туристите чрез сайта, е нещо, което би било от помощ във всички условия – зимни и летни“, каза Нешев. 

 

 

Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега

Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес