Хората трябва да знаят, че планината колкото може да бъде прекрасна, толкова и опасна“. Това заяви пред БГНЕС Емил Нешев, директор на Планинско спасителната служба на Българския червен кръст.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Горещините вече настъпват и много хора предпочитат да отидат през летните месеци на планина. Но за да няма неприятни инциденти и за да си прекараме добре, трябва да следваме елементарни съвети за безопасност. Два са основните фактора за инциденти в българските планини: надценяване на собствените възможности и подценяване на условията в планините. „Много добре трябва да се прецени маршрутът, който се предприема. Дали този маршрут е съобразен с възможностите на хората. Всички инциденти в българските планини са следствие от надценяването на собствените възможности“, заяви Емил Нешев.
Освен преценяване на собствените възможности хората, които излизат в планината, задължително трябва да са добре информирани за това каква е обстановката там, какви са атмосферните условия, каква е теренната особеност на маршрутите, които предприемат, добавя специалистът.
Друго нещо, което може да ни гарантира по-голяма сигурност са планинската застраховка и смартфона. „Не трябва да пропускаме и планинската застраховка. Надявам се хората, които излизат в планината да имат вече и съвременно мислене. Все пак сме в Европа и е хубаво да си правят планинска застраховка, както е навсякъде“, съветва Емил Нешев. Естествено в планината не трябва да забравяме и мобилния телефон. „В XXI век почти всички вече имаме смартфони. Преди 3-4 години Планинската спасителна служба разработи едно приложение – безплатно за сваляне и ползване. То много лесно може да окажете GPS координатите на мястото, където човек се намира и бедства. Това би помогнало многократно да стигнем по най-бързия начин и да окажем най-добрата помощ, която можем в случая“, каза Емил Нешев. Приложението може да се изтегли много лесно от сайта на ПСС.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
Освен оперативната работа, която върши на терен, охранявайки толкова много райони от българските планини, Планинската спасителна служба на Българския червен кръст върши и профилактична дейност. Тя се изразява в провеждането на лекции и различни обществено-полезни форуми, с които дава насоки на обществото от какво да се предпазва в началото на летния сезон.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
„Хората трябва да знаят, че над 500 души доброволци бдят над тях и са готови във всеки един момент да излязат и да окажат помощ“, заяви Нешев. Както зимата, така и лятото Планинската спасителна служба провежда отворена лекция за опасностите за лятната планина, в която подробно се разглеждат всички рискове и опасности в планината и как хората да се предпазват от тях. „Това е само част от превенцията, която вършим. Редовната информация, която подаваме на гражданите и туристите чрез сайта, е нещо, което би било от помощ във всички условия – зимни и летни“, каза Нешев.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК