Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В отровния пръстен имало арсеник

23 август 2013, 15:25 часа • 5800 прочитания

Арсеник, най-вероятно е отровата, използвана в античния пръстен-убиец, който беше намерен преди дни на нос Калиакр. Това показват последните проучвания на Бони Петрунова, ръководител на археологическите разкопки, съобщи БНР.

Отровата е прахообразна, лесно може да се вкара в пръстена и е била най-разпространена във Венеция за извършване на политически убийства. Признаците на отравяне наподобяват холера и стомашно-чревни заболявания, от които е имало най-много смъртни случаи сред аристократите в края на 14-и век.

Пръстен със специална кухина за скрита отрова от края на 14 век намериха археолозите при разкопките на нос Калиакра. Разтърсващото откритие е уникално по рода си. Това е първият пръстен за извършване на убийства, намиран някога не само на нос Калиакра, а и в България, съобщи доц. д-р Бони Петрунова, зам. директор на Националния археологически институт с музей при БАН, под чието ръководство за пореден път се извършват археологическите проучвания.

Пръстенът представлява една халка и припоена към нея кръгла касета, украсена с гранулация. Има дупчица, която е изкуствено направена. Пръстенът е от бронз, той е със семпла, но и доста изящна изработка. Самата касета е куха и пригодена така, че вътре да може да се напълни с отрова, която да се изсипе съвсем незабележимо в чаша. Пръстенът е ненатрапчив точно по тази причина, тъй като не трябва да бие на очи. Той е мъжки и най-вероятно е носен на малкия пръст на дясната ръка.

Сензационната находка е намерена на място, на което са живеели аристократи - върхушката на Добруджанското деспотство, каза още Бони Петрунова. Пръстенът е открит самостоятелно, извън контекст и ансамбъл от други предмети, във вътрешния град на Калиакра, където от 2011 г. досега са намерени над 30 златни предмета от украси, златни пръстени, обеци с нанизани на тях бисери. Бони Петрунова обясни, че в много от античните пръстени са се правили дупки, за да може полускъпоценният или скъпоценният камък "да диша", както твърдят бижутерите.

В този пръстен обаче няма камък, както няма и къде да бъде поставен такъв, тоест няма друга причина пръстенът да бъде пробит. "Нямам никакво съмнение, че дупката е умишлено поставена и пръстенът е носен непременно на дясната ръка, защото дупката е направена така, че точно като се придържа с пръст, отровата може да се изсипе в дадения момент. Естествено, той не е носен непрекъснато на пръста, той се е слагал при определени цели и необходимост", заяви ръководителят на проучванията. Находката е пряко доказателство, че още през 14 век са извършвани убийства, вероятно с политически характер, с помощта на използваните по това време отрови. Възможно е те са били доставяни от Италия или Испания, с които е имало търговски отношения. Според Бони Петрунова, най-голяма е вероятността пръстенът да е свързан с конфликта между Добротица и неговият син Иванко Тертер, тъй като е известно, че те са били със силна омраза помежду си. Това е най-старият случай на доказано серийно убийство. С това се обясняват много от неизяснените смъртни случаи на нос Калиакра сред благородници и аристократи, близки до деспот Добротица.

Десислава Мирчева
Десислава Мирчева Отговорен редактор
Новините днес