Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В краен случай армията ще се включи в опазването на границите

21 октомври 2013, 13:57 часа • 25078 прочитания

Като крайна форма не е изключено евентуално участие на военно формирование за опазване на българската граница от бежанци. Това заяви на пресконференция министърът на отбраната Ангел Найденов след извънредното заседание на правителството, на което бе обсъдена бежанската криза, предаде „Фокус”.

Ангел Найденов обаче отбеляза, че участието на армията ще е само по хуманитарни причини, подпомагащи екипите и силите на Гранична полиция, за опазване на българската граница. Министърът на отбраната направи разчет на средствата, от които се нуждае министерството.

За възстановяването на 107-те км пътища за поставянето на технологични съоръжение за контрол на границата са необходими около 750 000 лева. До 5 млн. лева ще струва самото изграждане на техническите съоръжения в рамките на тази 30 км ивица в района на Елхово. Тези средства ще са допълнително поискани към бюджета на Министерство на отбраната и ще са на базата на актуализацията на бюджета на правителството.

„Най-добрият начин, по който могат да бъдат изпълнени възстановяването на пътищата и изграждането на техническите съоръжения, е те да бъдат възложени директно на българската армия. Тя разполага с необходимите умения и техника”, коментира Найденов. Според него армията ще подпомогне решаването на проблема с бежанците и като предостави логистици, комеданти и психолози на местата за настаняване на бежанците. Министерство на отбраната ще осигури и високопроходима техника и автобуси, които да послужат са превозването на бежанците. Разходите на Военномедицинска академия за грижи на бежанците до този момент са около 100 000 лева.

Тези 107 км са силно пресечени местности, които затрудняват видео наблюдението от страна на граничните власти. Възстановяването на тези пътища започва от днес и ще продължи в рамките на 50 дни.

Той коментира и мерките, които правителството е предприело по отношение на процедурата за издаване на статут на бежанец, като посочи, че през първите девет месеца на годината само около 100 бежанци са получили този статут, а през последните две седмици са издадени около 200 статута за бежанец.

„Трябва обаче да се стигне и до ускоряване на експулсирането на гражданите на трети страни, които не биха могли и нямат условие да получат статут на бежанец”, каза още Ангел Найденов.

Министерство на отбраната има възможност да предостави 20 сгради в десет военни района, в които да бъдат настанени бежанци.

Мерките на държавата са в посока затягане на режима на границата по отношение на бежанците. Тези мерки включват дори връщане на групи от бежанци, или пренасочването им към граничните пунктове, които са официалните места за влизане на територията на Република България, допълни Найденов. „Най-голямата заплаха за националната ни сигурност е бежанският поток”, подчерта още министърът на отбраната. Найденов отбеляза, че правителството си дава сметки за драмата на всички хора, които се опитват да получат убежище и да стигнат до българска територия, дава си сметка и за хуманността и състраданието, но и е осъзнава и целият пакет от мерки, които трябва да се предприемат за настаняване, изхранване, здравно и социално обслужване на всички бежанци. „С увеличаване на броя на бежанците се увеличават и рисковете, които вече са идентифицирани от българските специални служби. 54% от общия брой на бежанците са бежанци от Сирия, тоест потенциално могат да получат статут на бежанец или хуманитарен статут. Близо 50% от тях са непълнолетни граждани. Факт са и значителната част, пристигащи граждани, които идват от страна, където няма война”, посочи още Ангел Найденов.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес