Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В град Баня сменят павета от времето на Борис III с асфалт

30 март 2023, 07:20 часа • 4481 прочитания

Градче е пълно с обекти с научна и културна стойност. Значението им е потвърдено от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Той иска да им отреди защитен статут. Общинската управа обаче е против, защото щели да се възпрепятстват инвестициите и благоустрояването. И се кани да премахне почти вековни павета, за да ги замени с асфалт, пише в. "Сега".

Още: Властта обича медиите, властта обича парите, но трябва да има регулация: СЕМ говори за социалните мрежи

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

Този абсурден сюжет се развива в град Баня, община Карлово. Селището е пълно с реликви от времето на Борис III, които имат историческа, ботаническа и градоустройствена стойност. През 20-30-те години на XX век царят ползва за лечение водите на Баня, строи си къща, залесява парк, покрай него са направени доста неща. Днес, вместо обектите да се опазват и ползват като потенциал за не много развития град, са предмет на спор.

Сагата започва преди около 2 години, когато граждани се запознават с плановете за уличен ремонт на общинската управа. Мъчат се да запазят павираните улици, правят петиция оригиналните гранитни бордюри да не бъдат подменяни. Пишат до организации и институции. "Как така ще бъдат махани бордюрите? Сто години не са мръднали!", гневят се хората. Успехът им е частичен. Националният научно-експедиционен клуб "ЮНЕСКО" се произнася в полза на настилката. НИНКН също проявява интерес. Междувременно обаче бордюрите са заменени с бетонни - и струпани в края на града. Нахвърлени там са и подменени с нови павета. Все пак екип на НИНКН пристига на проверка. Така стигаме до наши дни (22 февруари), когато НИНКН съобщава, че е стартирана процедура за обявяване за недвижимо културно наследство на: специализираната болница, градската баня, лесопарка, жп гарата, площада пред нея, павираните улици. Ще бъдат проучени още няколко обекта заради охранителната зона.

Община Карлово обаче не се радва, напротив. Тя съобщи, че смята да блокира намерението. А и да провокира протести. За целта в присъствието на кмета Емил Кабаиванов, председателя на общинския съвет и други членове на управата довечера ще се проведе сбирка на "недоволни от заявеното намерение граждани".

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

Без защитен статут най-пряко заплашени в момента от ремонтите са около 600 павирани метра от улица "Карловска". Ако при съседните улици се подменят павета, то в този участък се планира премахването им и замяна с асфалт. Паветата са полагани през 30-те години, малко след като Борис все по-трайно навестява града. "Всичко това е история, култура. Свързано е с живота и духа на града ни, а и на България. Непростимо е да се унищожава културното наследство. Ако един град иска да се развива, включително туристически, културното наследство може само да е от помощ", коментира Мартин Стоянов, един от защитниците на реликвите. Той предостави на "Сега" отговор от Държавен фонд "Земеделие" (финансиращия орган) във връзка с подхвърляния на местната управа, че без улица "Карловска" проектът въобще ще се провали.

От становището става ясно, че реконструкцията на улицата не е задължително условие за запазване на финансирането. Няма изискване за дължина на положения асфалт общо по улиците. А и си има процедури за корекция на проекта. Тоест е възможно паважът да се запази, стига общината да поиска.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес