Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Узаконена практика ли е по съответни дела да се назначават удобни съдии?

08 февруари 2019, 16:06 часа • 1813 прочитания

Пореден случай на меко казано аномалия в съдебната система беше разкрит през социалната мрежа Facebook. Стори го съдия Методи Лалов, който беше председател на Софийския районен съд (СРС), но напусна поста си преди вече над две години след страхотен скандал с Висшия съдебен съвет (ВСС) и протест на съдии в СРС в подкрепа на Лалов.

Сега в личния си профил във Facebook Лалов съобщава, че е сезирал съдийската колегия на ВСС във връзка с т.нар. случайно разпределение на съдии по дела. Съдията посочва, че има практика в съдебната система при дела, гледани от колективни съдебни състави – трима или петима съдии, да има избор чрез електронно разпределение само на съдията-докладчик, а останалите членове да се назначават със заповед на административния ръководител на съответния съд. Според Лалов това е нарушение на чл. 9, ал. 1 от Закона за съдебната власт (ЗСВ).

Съгласно посочения от Лалов законов текст, "разпределението на делата и преписките в органите на съдебната власт се извършва на принципа на случайния подбор чрез електронно разпределение съобразно поредността на постъпването им". Отделно, по чл. 72, ал. 2 "за всяко дело се определят основни и резервни съдебни заседатели на принципа на случайния подбор чрез електронно разпределение". Именно заради тези два законови текста съдия Лалов е убеден, че и когато говорим за колективни съдебни състави, електронният случаен избор трябва да се прилага за целия състав, не само за съдията-докладчик.

При сезирането на ВСС обаче става ясно, че комисията "Професионална квалификация и информационни технологии" към ВСС е приела сигнала на Лалов "за сведение".

Освен към ВСС, Лалов е отправил сигнала си и към главния инспектор на ВСС, както и до председателите на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков и на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов.

Това не е първият такъв случай що се отнася до електронния подбор на съдии. Преди две години "Да, България" поиска да бъде отворен кодът на системата, за да стане ясно дали тя може или не може да бъде манипулирана.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес