Народното събрание може да продължи работа докато не бъдат приети поправките в Кодекса за социално осигуряване (КСО), касаещи изплащането на вторите пенсии от частните фондове. Това твърди в свой авторски материал в. "24 часа".
Още: Без внос на работна ръка няма да минем: Евтим Милошев за проблемите в туризма
Още: Жълт код за значителни валежи в девет области
Според публикацията, която е основана на "източници от управляващата коалиция", управляващите ГЕРБ и "Обединени патриоти" са се разбрали за това, а ДПС също било съгласно.
Ако президентът Румен Радев издаде указ за парламентарни избори на 28 март, парламентът би следвало да се разпусне в края на януари. Но при новото положение работата на депутатите ще продължи почти до края на февруари.
Още на първото си заседание след новогодишната ваканция на парламента правителственото предложение ще влезе в дневния ред на социалната комисия на Народното събрание. Това трябва да стане на 12-13 януари. Освен от социалната, проектът трябва да бъде одобрен и от бюджетната комисия на НС. А предложението на правителството беше одобрено на Министерски съвет на 30 декември, 2020 година.
Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Около 17 000 жени, родени през 1960 година, трябва да започнат да получават пенсия от частните пенсионни фондове през септември. Ако не бъдат приети промените, плащането на втората пенсия ще е трудно, твърдят фондовете. Причината е, че в момента КСО предвижда единствено изплащането на пожизнена пенсия, а не всички от първите пенсионери имат достатъчно натрупани в партидите си пари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Вторите пенсии да са три вида - пожизнени, разсрочено плащане за определен брой години и еднократно плащане, предвижда законопроектът. Какъв вид ще плащат фондовете, ще се решава според това колко пари има в партидата на всеки кандидат за втора пенсия. При пожизнено или разсрочено плащане размерът ѝ трябва да е равен на поне 15% от минималната пенсия от НОИ, което за 2021 г. означава 45 лв. Пожизнена пенсия да бъде плащана от фондовете на всеки, който има натрупани в партидата си средства за поне 45 лв., предвижда правителственият проект. На хората, които имат поне 900 лв., но парите им не позволяват пожизнена пенсия, ще се отпуска разсрочено плащане за определен брой години. Тези с по-малко от три минимални пенсии, спестени в частните пенсионни фондове, ще могат да получат парите си накуп.