От 17 юни до 11 август 20201 г. галерия Синтезис представя изложбата “Непознатият фотограф“ - първото задълбочено представяне на работата на Георг Волц, едно от най-значимите имена в българската фотография от края на XIX и началото на ХХ век. Той живее и работи в България от 90-те години на XIX век, а след 1905 г. става дворцов фотограф на княз Фердинанд I. Изложбата обхваща периода от 1900 г. до началото на Първата световна война. Освен непоказвани досега фотографии на Георг Волц от Балканските войни, тя включва и снимки на Стара София, пейзажи от различни места в България и първите въздушни панорамни снимки на България, направени от фотографа с аероплан. Архивът на фотографа включва и репортажни кадри от важни събития от периода на Третото българско царство като: обявяването на Независимостта на България, посещението на Великия княз Владимир Александрович, откриването на паметника на Цар Освободител, строежа на храм-паметника Св. Александър Невски и голямото земетресение през 1913 година в Горна Оряховица.
Още: Най-важните новини за деня: 25 декември 2024 г.
Още: Здравка Евтимова: 2024-та беше борба да запазим здрав духовния си гръбнак (ВИДЕО)
Изложбата включва портрети на цар Фердинанд I и семейство му, портрети на известни личности, войници и офицери, както и фотографии документирали живота и бита на българското население по онова време.
“Георг Волц е сред най – оригиналните и изящни майстори на фотографията в България от годините, в които това изкуство е все още достатъчно младо, и затова се нуждае силно от своите смели търсачи и експериментатори. (...) Но заедно с това финесът и тънко загатнатият символизъм на неговите портретни и пейзажни творби ще Ви подсетят, може би, за Каспар Давид Фридрих, за Габриел Росети и прерафаелитите.” - пише д-р Андрей Захариев.
Изложбата “Непознатият фотограф” е съпътствана с едноименна фотокнига, в която инициаторът на проекта Биляна Брайкова Карастоянова е събрала над 900 непоказвани досега фотографии на Георг Волц. Тя осъществява нелеката задача да дигитализира хиляди фотографски плаки и хартиени копия, да ги опише и да събере информация за тях. Резултатът е най-значимият досега монографичен портрет на непознатия фотограф Георг Волц. Книгата ще може да бъде закупена по време на откриването на изложбата, както и през цялата продължителност на изложбата от магазин Фотосинтезис.
Още: ПСС: Лоши са условията за туризъм в планините
За Георг Волц:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Президентът и политиците ни честитиха Рождество Христово
Георг Волц е роден през 1863 г. в град Нафплио, първата столица на Гърция (преди Атина). Родът Волц е холандски по произход, преселил се в град Фолках, окръг Китцинген, Бавария, поради липсата на препитание. Едуард Волц (бащата на Георг Волц), работи като адютант на принц Отон I Баварски, който след освобождението на Гърция е избран за гръцки цар. По този начин фамилията се заселва в Гърция.
Майка на фотографа е италианката Елизабет Мацолини, дипломат на Италия за Бавария. Семейството има пет деца. Георг Волц е най-малкото от тях.
Бил още ученик, когато баща му си наумил да го направи свещенник, но Георг нямал влечение към духовното звание, а по-скоро към изкуство. Един ден без знанието на роднините си отпътува за Париж, където се запознава с френски фотограф и топограф, който го взима за свой чирак. Георг започва да усвоява фотографския занаят и му се посвещава напълно.
Още: АПИ: Шофьорите да пътуват подготвени за зимни условия
Още: Безплатно паркиране в София още три дни
В Париж се запознава с французойката Ортанс Жерна. Двамата отиват в Гърция, където се женят и остават да живеят, имат пет деца.
Георг Волц работи за компанията, отговаряща за строежа на ЖП линията София-Роман, като изготвя топографските карти и фотографиите, необходими за изчисленията на инженерите. Той е силно очарован от природата в България и в края на 90-те години на XIX век се разделя с френската си съпруга и се установява да живее и работи в София. Открива свое фотографско ателие на ул. Леге № 10, а по-късно и второ ателие на улица Славянска № 21, което Волц рекламира като „Музей на фотографията“.
Георг Волц е поддържал приятелски връзки с изтъкнати общественици и интелектуалци като: семейството на Петко Каравелов, Стефан Стамболов и Петко Р. Славейков. Чест гост в ателието бил дори самият цар Фердинанд. Благодарение на големия си професионализъм получава предложение да стане негов дворцов фотограф. Следва неотлъчно царя при всичките му пътувания. На официални събития и по време на военни действия.
Неговите кадри от Балканската и Междусъюзническата война са безценен исторически документ. Георг Волц, заедно със своята камера, лети с аероплан. Неговите военни протоколи са едни от първите в света снимки от самолетно разузнаване на военни обекти.
Фоторепортажите му са публикувани в европейски издания като: „Илюстрасион“, „Илюстрейт Цайтунг“, “Илюстрейд Лондон Нюз“, българското списание „Светлина“ и много други наши и чуждестранни вестници и списания. Въпреки напреднала си възраст, Георг Волц решава да вземе участие в Първата световна война.
Умира на 16 октомври 1917 г. вследствие на простуда, получена на фронта. Погребан е в Централните Софийски гробища.
Изложбата “Непознатият фотограф” на Георг Волц продължава линията на галерия Синтезис да показва автори, оставили значима следа във фотографията от първата половина на 20-ти век. В същия модул през 2018 г. беше показана изложбата “Разказ за Несебър“ на арх. Николай Попов, последвана през 2019 г. от “Голо тяло” на Георги Ст. Георгиев, изложбата „Манаки – история в снимки“ и от „Вълшебните стъкла на Петър Арнаудов“ през 2020 г.
В изложбата “Непознатият фотограф” са включени репродукции сканирани от стари фотографии и стъклени плаки, съхранени от внуците на Георг Волц, инж. Иван Терзиев и Франсоаз Мари Режин Волц.
Изложбата е част от програмата на Месеца на фотографията 2021.
Тя се осъществява с финансовата подкрепа на програма „Култура“ към Столична община, Фотосинтезис и с незаменимата помощ на Емануила Живкова и културната организация „Таратанци“.
Проектът е в памет на Франсоаз Мари Режин Волц (1948-2017), радетел на френско-българската дружба и сътрудничество.