Властите в Унгария обявиха, че страната им ще предприеме серия от дипломатически мерки в знак на протест срещу решението на румънските управляващи знамето на унгарското национално малцинство в страната - т.нар. "секеи", да не се поставя пред и в обществени сгради, предават световните информационни агенции.
Още: България, Китай и 1 февруари: Общото между нас - почит към жертвите на комунизма (ВИДЕО)
Още: Кой има имен ден днес, 1 февруари 2025 г. Честито!
По думите на държавния секретар на унгарското външно министерство Жолт Немет малко по-късно днес ще станат ясни и конкретните стъпки, които ще предприемат официалните лица в Будапеща срещу тази забрана, предаде КРОСС.
Според него от тук насетне "топката е в полето на румънците", които трябва да решат дали искат да имат добросъседски отношения с Унгария или не.
Румънският премиер Виктор Понта не успокои напрежението, а поиска от външния министър Титус Корлъцян да вземе най-твърди мерки. Вестник "Евениментул зилей" цитира думите на Понта, че Румъния не приема "наглост" и "уроци как се прилагат законите в Румъния". Румънският премиер заяви, че в страната има най-високи стандарти по отношение на представителството на малцинствата и на автономията на местните структури. Понта призова румънските представители "да не падат в капана на провокациите".
Още: Отчетоха температурен рекорд в Хасково
Още: Най-важните новини за деня: 31 януари 2025 г.
След това унгарският посланик в Румъния бе повикан спешно в министерството на външните работи след изявленията на унгарския държавен секретар. "Изявленията на Жолт Немет са неприемливи и противоречат на духана добросъседството", заяви румънският държавен секретар Богдан Ауреску. Той поясни, че призивът на Немет е равносилен на подкрепа за териториална автономия по етнически критерий, което не е позволено от румънската конституция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прогноза за времето - 1 февруари 2025 г. (събота)
Още: НАП напомни на инфлуенсърите и блогърите да си декларират доходите
Унгарският посланик Оскар Фюзеш не се съгласи и заяви,че няма "война на знамената" между двете страни. Посланикът каза, че издигането на знамето на секеите е тяхно право. В. "Гъндул" цитира изявление на посланика, според което той бил предложил промяна на член 1 в румънската конституция в смисъл на замяна на термина "национална" държава с определението "мултинационална".
Намесата на Унгария във вътрешните работи на Румъния чрез диктуване на политиката в сферата на националните символи е петият тежък инцидент в проявленията на унгарския екстремизъм с фашистки, антисемитски и антирумънски акценти, коментира в."Журналул национал" и припомня предишни скандали.
Отношенията между Румъния и Унгария се напрегнаха и през май миналата година, след като Букурещ забрани церемония по пренасяне на урната с праха на унгарския междувоенен писател и политик Йожеф Ниро в родния му град в Румъния с мотива, че Нирое бил с антисемитски и профашистки възгледи.
Още: Продукти с фиксирани цени от 50 ст. до 7 лв. тази седмица в Kaufland
Още: Kaufland получи наградата на германската икономика за възстановяването на Централни хали
Секеите (Секуите) са унгаризирано през ХІV-ХV в. българско население в Трансилвания. Смята се, че те идват от клона на прабългарите "Есегел". Днес те населяват предимно Трансилвания, като съставляват мнозинство в цели три области на Румъния.
Редактор: Десислава Ушатова