Удължава се срокът за вземане на решение по молбите за предоставяне на международна защита, като целта е да се гарантира пълнота на разглеждането й. Това стана с приети днес от депутатите промени в Закона за убежището и бежанците.
Процедурата по разглеждане на молбата ще е организирана по начин, който цели да даде възможност на компетентните органи да преценят всички относими факти, свързани сразглеждането на молбите, като целта е решението да се взема възможно най-бързо. Със законопроекта се въвеждат срокове относно регистриране на молбата в срок до 3 работни дни, ако е подадена пред органите на Държавната агенция за бежанците,и в срок до 6 дни, ако е подадена до друг орган, както и произнасяне по молбата за международна закрила в рамките на 6 месеца, като при изрично посочени обстоятелства този срок може да се удължи.
Депутатите приеха текстовете с 65 гласа "за", 2 "против" и 13 "въздържали се". Със законопроекта се въвеждат изискванията на Директива 2013/32/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. относно общите процедури за предоставяне и отнемане на международна закрила. Вносител на законопроекта е Министерски съвет, а текстовете са внесени през август тази година.
С измененията се актуализират също основанията за явна неоснователност на молбата за международна закрила. Регламентират се също така правата на лицата, търсещи закрила и по-специално относно достъпа им до правна помощ и до процедурна информация, срещите с правни съветници или консултанти и достъпа до информацията, събрана по време на разглеждането на молбата за международна закрила от значение за вземането на решение.
С приетите на първо четене изменения се въвежда задължение за осигуряване на ефективен достъп на представители на Върховния комисариат на ООН за бежанците, правителствени и неправителствени организации, адвокати и лица, предоставящи правна помощ и съвети, до чужденците, търсещи закрила, независимо къде се намират – на ГКПП, в транзитна зона, в места за задържане или в домове за настаняване.
По време на дебатите Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт (ПФ) заяви, че преди седмица е бил приет същият закон, внесен от Тунчер Кърджалиев от ДПС. "Кой закон приемаме днес и на кой правим изменение днес? На този от 2014 г. или на този от петък? Предлагам този законопроект да бъде оттеглен от МС и когато бъде синхронизиран с приетия такъв от преди седмица, тогава да го разгледаме", заяви Байрактаров, цитиран от "Фокус".
Председателят на парламента Цецка Цачева потвърди, че Байрактаров е прав и парламентът се е произнесъл по законопроекта на Тунчер Кърджалиев, но няма формална пречка и този да бъде разгледа. "Ако направите справка със законопроекти на различен етап в НС, не е невъзможно по един и същ закон да има няколко законопроекта, които трябва да бъдат подложени на дебат и да се гласуват", поясни Цецка Цачева.
Припомняме, че миналата седмица се приеха на второ четене промени в Закона, според които бежанците ще имат право да си търсят работа, докато получат решение за международна закрила.
Същевременно временната закрила ще се предоставя в случай на масово навлизане на чужденци, които са принудени да напуснат държавата си по произход, записаха депутатите.