Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учители: Като жертваме присъственото образование, спасяваме животи и работни места

02 ноември 2020, 16:44 часа • 4886 прочитания

"Трябва да научим децата, че семейството, общността, това да са единни и да се справят заедно в кризисни проблеми и моменти, това е най-висшата ценност. Че борбата за живот е най-важна и всичко останало е след това", каза пред БНР Надежда Бакалска, преподавател по български език и литература в училище в Чепеларе, участник във фейсбук групата "Учители за безопасно образование", настояващи за дистанционно обучение на всички ученици. Групата е от 2000 души и е подкрепена от 5000 подписа - петиция, която от 48 часа е достъпна в интернет.

Те предлагат да има дежурни паралелки за по-малките ученици:

"От 1-ви до 4-ти клас трябва да има дежурни паралелки за деца, които няма кой да остане с тях вкъщи. Нашата идея е не да оставим родителите без работа, за да останат вкъщи и да се грижат за децата си, а заедно - учители и родители да направим така, че да се пресече това, което се случва в България. ... Не подкрепяме това, което се случваше миналата учебна година, заради учители, които си позволиха да работят не с онлайн връзка, а с изпращане на списък със задачи, които да изпълняват децата сами".

Бакалска беше категорична, че присъственото образование е по-добро от дистанционното, но моментът налага да се премине за неопределено време в електронна среда:

"Нашата идея е да сме на дистанционно обучение, докато се стигне нивото на заразени с коронавируса, каквото беше през август. След като тръгнахме на училище, случаите скочиха от 100 на 3000 на ден и това поставя в риск здравната система. В един момент ще изпаднем в ситуация, когато ще се затвори цялата държава, защото няма да има здрави хора, които лекуват... тотален колапс".

Надежда Бакалска заяви, че жертвайки присъственото образование, те смятат, че спасяват живота на хората в България и работни места.

Тя посочи, че в момента напрежението е много голямо и учителите не могат да преподават нормално, а има и учители в детските градини, които също се притесняват за живота си.

Лидия Божкова обаче от "Обединени родители", които излязоха с писмо против дистанционното обучение, казва:

"Здравето е най-важно, но за децата от 1-ви до 4-ти клас е фатално, ако не учат присъствено".

Според нея не трябва да се подценява фактът, че обществото няма полза от неграмотни деца и неграмотни хора.

"При учениците със СОП (специални образователни потребности) са постигнати успехи, а когато бъдат поставени в електронна среда, какво се случва с тях? При тях изобщо не може да бъде проведено дистанционно обучение".

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес