Десетокласниците от Математическата гимназия в Русе Симеон Стефанов и Михаил Станев са създали софтуер, който помага за наблюденията на звезди в космоса.
Още: Снегонавявания и закъсали камиони затвориха Прохода на Републиката за кратко
Още: Технически причини доведоха до отменени и закъснели влакове
Разработката на двамата ученици впечатлила екипа на най-известния телескоп в света "Хъбъл" предаде БГНЕС.
Михаил и Симеон са нарекли софтуера си "Навископ". Това е първото по рода си андроид-приложение, чиято цел е да улесни настройване на телескопа към дадено космическо тяло. Това става чрез мобилен телефон или таблет, който се поставя до телескопа и стрелката от интерфейса посочва правилната траектория.
Момчетата работят по проекта си в продължение на 6 месеца. Помагат им преподавателите по физика и астрономия и по информационни технологии, както и доцент Георги Георгиев от Русенския университет.
Още: Без внос на работна ръка няма да минем: Евтим Милошев за проблемите в туризма
Още: Жълт код за значителни валежи в девет области
"В началото беше малко трудно, защото ние не сме много добри в астрономията. Започнахме да четем, имаше руска литература, която госпожата ни превеждаше, от интернет ползвахме. Трябваше и много математика, защото изчисленията са много обширни, много мащабни и наистина една малка грешка може да доведе до голям проблем", споделят младите математици. Засега в менюто има само 7 звезди, но в бъдеще ще бъдат добавени още звезди и планети. За да работи добре "Навископ", трябва интернет с висока скорост и мобилно устройство от по-висок клас. За предпочитане е звездите да се наблюдават нощем на открито пространство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Най-голямото признание, което Симеон Стефанов и Михаил Станев са получили за разработката си, е дошло от екипа на най-големия телескоп в света "Хъбъл". Специалистите им изпращат писмо, в което ги поздравяват и казват, че са силно впечатлени от "Навископ". Седмица по-късно изпращат в Русе подаръци с образователни материали по астрономия.
От фондация "Америка за България" пък вече са предоставили приложението им на българския олимпийски отбор по астрономия. Следващата им стъпка е да разработят 3 Д модел на звездните тела, който да се появява на дисплея заедно с образователна информация.