Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) бави проверките с години и засекретява резултатите от тях, твърдят от Антикорупционния фонд (АКФ).
Още: Прогноза за времето - 20 февруари 2025 г. (четвъртък)
Още: Горещите теми в интернет на 19 февруари: Сняг затрупа Варна, a "Ергенът" роди нов лаф
От фонда съобщиха, че от 2017 г, до днес са изпратил 15 сигнала за нарушения при изразходване на публични средства до Агенцията на стойност 294 млн. лв. За пет години държавната агенция е назначила инспекция само по 8 сигнала, но е засекретила информацията по 4 от тях.
В останалите 7 случая пък с давност повече от 3 години АДФИ все още не е назначила инспекция, като причина за забавянията са „липсата на административен капацитет“.
По закон АДФИ разглежда с най-голям приоритет сигналите, които идват от министъра на финансите и другите министерства. След това са тези, изпратени от органи на прокуратурата, накрая - сигналите от други физически и юридически лица.
Още: Йордан Божилов: Европа много бързо се нуждае от лидерство (ВИДЕО)
Още: Футболните фенове ще могат да видят на живо купата на английската Висша лига в Сердика Център
„Проверките по такива сигнали започват с огромно забавяне – 2 или 3 години, и дори и когато се констатират нарушения, обикновено давността по тях е изтекла“, заявяват от неправителствената организация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
От АКФ заявяват, че без наказание са останали сигналите им за незаконосъобразни обществени поръчки за обезвреждане на животински отпадъци на стойност 90 млн. лева, за пътно строителство в Община Доспат и Община Перник , за застраховки в Община Силистра и много други.
Другият проблем, който изтъкват от Фонда, е, че АДФИ отказва да съобщи резултатите от проверкит. От агенцията оправдавали отказа си с това, че са открити данни за извършени престъпления, за които са информирали прокуратурата.
По голяма част от сигналите на АДФИ обаче прокуратурата така и не образува разследване, поради което няма причина за разгласяването им да се иска разрешение на прокурор.
Още: Работилничка за мартеници и училище за магьосници този уикенд в Централни хали
Още: Времето утре - 20 февруари 2025 г.
От юли 2021 г. Агенцията за държавна финансова инспекция е с нов директор. Част от мотивите за смяната на ръководството бяха свързани именно с това, че по огромна част от получените сигнали от физически и юридически лица не са извършвани финансови инспекции.