Българите не се отказват от зарзавата направен вкъщи и не биха го заменили с купешкия в магазините. Това показа анкета на БГНЕС в сезона на туршиите из столичните пазари.
Единодушни, че от домашното по-хубаво няма, са всички анкетирани, които срещнахме в неделния ден на Женския пазар в София.
Рецепта за приготвянето на зимнината имат и млади, и стари, а някои се предават от години и от приятелки, и от родители. И колкото и по-трудно да е приготвянето й, зимнина правят и хората в големия град. Някои казват, че това може и да излиза по-скъпо, някои дори не са сигурни, че продуктите, които купуват са „баш български”, но пък са сигурни, че от това, което сами си направят – така, както семейството им го обича – по-вкусно няма. А така се оказа, че независимо от това дали ще си купите продуктите за туршия или готова такава от магазина, важно е, че традицията не умира.
Йорданка има безотказна рецепта за туршия, изпитана в годините. Пече си камбички – малки или люти. „Пеквам ги, слагам ги в сол и оцет, киснат два часа, след това ги нареждам със целина, чесън, захар и сол и ги заливам само с оцет. И стават чудни”, каза жената, която има рецептата от нейна приятелка.
Възрастната жена е категорична, че няма да престане да прави туршии, за да си купува от магазина. „Докато съм жива ще ги правя, защото си ми харесва това, което си правя”, категорична е тя. Нейната приятелка Трендафилка слага пък сурова туршия. Тя слага зелени чушки, зелени домати, карфиол, зеле и морков. Пълни в 3-литров буркан, добавя 3 лъжици сол, 3 захар и 3 аспирина, всичко това залива с вряла вода. Жената е още по-категорична с купешката туршия, като казва, че от там не би купила всичко.
Семейството на Симеон също правят туршии, признаха, че и младите помагат и приготвят зимнина. Той рецепти не знае, защото „това е женска работа”, но пък правят и царска, и сурова туршия, и лютеница. Мъжът смята, че българите „знаят, че е домашно и те са си го произвели” и затова от магазина зимнина не купуват.
И ако в провинцията е лесно да се направи зимнина, поне от гледна точка на място, защото дворът в къщата дава това удобство, оказа се, че и в големия град липсата на двор не спира. „И тук може – вътре на терасата в къщи”, така е решила този въпрос например Мими.
Нейната рецепта е със зелен домат, чушки, моркови, чеснов лук, копър, черен пипер. Мешана с червени чушки и зелени домати. Но и на нея не й се вярва някога българинът да спре да прави туршия за зимата и единствено да си купува тази в магазина. „Защото домашната си е по-добре”, каза тя