Зимната ваканция у нас без представяне на отрицателен резултат от PCR тест ще бъде възможна за гражданите на едва четири от останалите 26 държави-членки на Европейския съюз, показва справка на „Монитор“. Правителството затяга граничните мерки заради върлуващия в Общността нов вариант на коронавируса - Омикрон.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Според цветовата карта за разпространението на COVID-19, 22 от страните в ЕС се намират в червената зона на България, три са в оранжевата, а само една попада в зелената - Румъния. Така се оказва, че гражданите на по-голямата част от европейските държави ще се наложи не само да са ваксинирани или преболедували заразата, но и да предоставят отрицателен резултат от PCR тест при влизане в страната.
Последната заповед на здравния министър проф. Асена Сербезова гласи, че жителите на Унгария, Финландия и Чехия сега могат да влизат в България, само срещу един от компонентите, включени в цифровия COVID сертификат - ваксина, документ за преболедуване или отроцателен PCR. Макар Румъния все още да се намира в зелената зона, живеещите в северната ни съседка също ще трябва да представят здравен документ.
От 19 януари в сила ще влезе и правилото, че деца от 12 до 18 г., които пристигат от държава в „червената зона“, ще се допускат на територията на страната единствено срещу PCR, направен до 72 часа преди влизането в страната. Ако не представят такъв документ, те ще бъдат поставени под 10-дневна карантина.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
На фона на новите здравни мерки зимният сезон у нас до момента протича при идеални условия и пълни курорти. „Започва да се наблюдава спад в записванията и дори има сторниране на ваканции и чартъри“, коментира министърът на туризма Христо Проданов по време на изслушване в ресорната комисия в Народното събрание, предаде travelnews.bg. По думите му oтменянето на полети и почивки в България се дължи основно на влошаването на епидемичната обстановка в страната. Последните данни на Министерството на туризма сочат, че зимните курорти Банско, Боровец и Пампорово са отчели ръст от 30-40% на туристите в началото на сезона.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Британците, почивали у нас например, са се увеличи седем пъти в периода декември 2020 – 2021 г. Очакванията на ведомството обаче са, че засилващата се вълна от Омикрон във Великобритания ще предизвика масови откази. Сериозен риск от анулиране на резервациите създават и допълнителните разходи, които семействата ще трябва да направят за PCR тестове. Ресорният министър счита, че ако отново трябва да бъде наложен локдаун, то той трябва да бъде валиден не само за сектор туризъм, но и за всички останали. С цел избягване на този вариант и гарантиране безопасността на българските и чуждестранните гости в родните курорти се обсъжда и обособяването на карантинни хотели. Разходите за престой е предвидено да се поемат от държавата.
Проданов и председателят на Комисията по туризъм Илин Димитров изразиха опасенията си от друг сериозен проблем, пред който е изправен секторът - недостигът на персонал. “За мен най-важният приоритет е да започне организация за разрешаване на трудностите с кадрите”, категоричен бе министърът, като допълни, че ще се търси допълнителна възможност за дуално обучение - ученици и студени от специализираните техникуми и университетски специалности да могат да посещават стажове и практики в туристическите обекти. Предвидено е да бъде облекчена и процедурата за наемане на работа на граждани от трети страни. Друго предложение на министерството е ваучерите за храна да започнат да важат и за туристически услуги. Според Проданов по този начин българите ще бъдат стимулирани да останат в страната за своята лятна или зимна ваканция.