След като вчера турският министър на горите и водните ресурси Вейсел Ероглу призова пострадалите от наводненията в Одрин земеделци да съдят България, днес има промяна в позицията на югоизточната ни съседка. Турската държава няма да съди страната ни заради водното бедствие, но ще подкрепи всеки, който иска да води дела срещу властите у нас. Това съобщи валията на Одрин пред БТВ.
Пътят до Караач, който до тази сутрин бе залят, вече е проходим и започнаха спешни ремонти. Възстановяването на пътя струва на кметството половин милион турски лири, а щетите от наводнението се изчисляват на милиони.
Най-потърпевши са заведенията край Tунджа, които при всяко пълноводие на реката са под вода. В Одрин, където Марица, Тунджа и Арда се събират, властта е наясно, че рискът от наводнение при порои и пълноводие е реален.
Властта в Одрин има доста упреци към страната ни. „Ако приемем, че българската страна носи отговорност за това, че не ни е предупредила навреме за високите нива на реките и изпускането на язовири, пострадалите от Одрин могат да започнат дела срещу вас”, коментира валията Дуруан Шахин.
От понеделник в Одрин започва опис на щетите на земеделците и собствениците на заведения. На среща с пострадалите днес турската страна декларира , че ще покрие всички загуби на пострадалите.
Вчера Ероглу заяви, че единственото решение е в изграждането на байпас в района, където трите реки се събират. "Канал с дължина 7 километра ще отбие водите на безопасно разстояние от Одрин и кошмарните картини на потопените земи и бедстващи хора ще останат в миналото. До 3 месеца ще бъде изготвен проект на стойност 100 млн. лири и ще бъде обявен търг за избор на изпълнител. Търпението ни свърши, по инструкция на премиера Давутоглу разработваме два плана за предотвратяване на нови бедствия", каза той.