След Бисер Лазов и Орлин Русев в Специализирания наказателен съд се яви Албена Андреева - бивш главен счетоводител на редица компании-кредитополучатели. В делото КТБ тя се включи с няколкочасово изявление, като много от тезите й повтаряха казаното от Лазов, с когото според медийни публикации живеят на семейни начала и имат общи дружества и имоти.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Така третият свидетел по делото КТБ разказа, че през през 2005 г. била назначена за главен счетоводител в инвестиционния посредник „Фина-С“, фирма, собственост на Цветан Василев. Мъжът, с когото живее на семейни начала и е основен свидетел - Бисер Лазов, бил по това време финансов директор на „Фина-С“. Именно Бисер Лазов я запознал с Цветан Василев, предаде Дарик.
„Той ми каза две основни неща – че иска лоялност от мен и че няма да контактувам с него, а това ще става чрез Бисер Лазов. С течение на времето забелязах, че дружествата, на които се водеха счетоводствата, бяха на колеги, които работеха в офиса“, започна с показанията си Андреева, като изреди дълъг списък с имената на касиери, секретарки, шофьори, охранители и други служители, които формално били собственици на фирми.
Всяка вечер Цветан Василев отивал в офиса, за да му се отчитат задачите и да дава нови. „Понякога го чакахме и в извънработно време да дойде“, твърди Андреева. Андреева постепенно променила мисленето си и вече не й се струвало странно, както в началото, че служители подписват за фирми, на които са само формални собственици. Тя също започнала да го прави.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
„С течение на годините се регистрираха все нови и нови фирми, назначаваха се и нови счетоводители, защото работата беше повече“, разказа Андреева. През 2011 г. тя била назначена за изпълнителен директор на дружеството „Финансово консултиране“, което правело пасивно счетоводство на фирмите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Андреева организирала работата на счетоводителките, събирала данни и информация. Цветан Василев спрял да ходи при счетоводителите, а създаването на нови дружества продължавало. При регистрирането на всяко от тях по електронна поща идвало съобщение за неговото име, ръководство, адрес и след това бил изготвян договор между новото дружество и „Финансово консултиране“. В този момент броят на дружествата вече бил над 100.
„В началото на юни 2014 г. получихме призовки за разпит в следствения отдел на СГП, питаха за предмета на дружествата, за счетоводството. На 13 юни, беше петък, 10 ч., Бисер Лазов ме извика в кабинета си, там имаше още няколко души. Каза ми, че малко преди това имал сеща с адвокат Карадалиев, тогава не знаех кой е той, и че днес в офиса ще идват разследващи. Пуснах счетоводителките да си ходят с обяснението, че предстои профилактика. Малко след това видях, че на стаи на юристи се слага табела „адвокатска кантора“ и с колички се вкарват документи. После дойдоха хора с карти, които казаха: „Изключете всички телефони и отворете всички врати“. Разследващите иззеха документи. В следващите дни поискахме да излезем от дружествата, които формално притежаваме, но Цветан Василев вече го нямаше. На 23 юни се събрахме в заседателната зала в крилото на юристите и подписахме подготвените от тях документи, че излизаме от фирмите, и изпратихме Бисер Лазов да се срещне с Цветан Василев. След като се върна от Сърбия, го попитах: „Подписа ли Василев документите?“. Лазов ми отговори: „Не“.
"За мен това беше краят“, посочи Андреева.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Тя разказа как в края на юни адвокат Лазар Карадалиев се настанил в кабинета на Цветан Василев на 12 етаж, извикал ги и им казал, че той вече представлява банкера. Василев се свързал със счетоводството по видеоконференция и обяснил, че ще бъде структурирано ново счетоводство с друг ръководител.
„Аз не бях в тази структура. Достъпът на Бисер Лазов до сградата беше спрян. Аз успях да опазя документацията и за един месец да я предам на счетоводители по опис. През това време на няколко пъти беше спиран достъпът до сървъра със счетоводните бази и звънях на тел.112. Затова направих пълен архив на всички счетоводни бази, за да не се окаже, че счетоводният архив е изтрит. Счетоводителките поискаха да бъдат освободени, но това стана след като издадоха счетоводството. Данъчните започнаха ревизии. Казаха ми, че адвокат Карадалиев им казал, че документите на „Бромак“ са на 6 етаж и там всички са престъпници. Те се убедиха, че не е така, съдействахме им, предадох архива и си тръгнах през август. В следващите месеци бях подложена на тормоз – подслушваха ме в жилището ми, получавах телефонни заплахи, изрисуваха колата ми“, разказа Андреева.
Пред съда тя описа и как е представлявала формално „Хедж инвестмънт България“ и подписвала документи от името на фирмата. В началото на 2015 г. Андреева била сменена като представляваща „Хедж“ и дори дружеството завело дело срещу нея за увреждане.