Само на 37 години от този свят си отиде главният директор на ГД "Гражданска въздухоплавателна администрация" (ГДГВА) Станимир Лешев. Тъжната вест беше официално потвърдена от Министерството на транспорта и информационните технологии (МТИТС), без обаче да бъдат давани подробности.
Неофициално Actualno.com научи следното – Лешев е загинал след катастрофа с мотор. Катастрофата е станала извън България – в Румъния. По информация на Actualno.com, Лешев е катастрофирал на планински път – не е успял да вземе завой и е паднал в пропаст. Не е ясно какви точно са причините за трагичната случка – дали е имало повреда в мотора, дали се е случил друг инцидент, неочаквана ситуация на пътя или причината за катастрофата е несъобразена скорост.
Според източници на Actualno.com, Лешев е бил в Румъния не във връзка със служебни задължения, а на почивка.
След завършването на Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков", Станимир Лешев постъпва като инспектор в отдел "Авиационна сигурност" на ГД ГВА, където не се изисква авиационна експертиза и опит. Следва едногодишно обучение в ДАНС, след което поема ръководството на отдел "Авиационна сигурност" в ГД ГВА. Прескачайки две управленски нива, става главен директор на ГД ГВА през 2017 година.
Какво следва обаче за ГДГВА след трагичната новина? Временно заместник на Лешев би трябвало да стане главният секретар на въздухоплавателната дирекция Юлиян Димитров. В структурата на ГДГВА главният секретар е човекът, който стои точно под главния директор и осигурява връзката му с ръководителите на специализираната администрация и на общата администрация.
Предвид несигурната политическа ситуация, трагедията с Лешев води до трудности в нормалното и гладко функциониране на администрацията, която отговаря за гражданската ни авиация, защото абсолютно неочаквано голяма отговорност преминава върху плещите на г-н Димитров. Именно заради политическата буря от последните два месеца, не е ясно колко време ще отнеме да бъде намерен постоянен заместник на Лешев и кой ще е той. Ситуацията с COVID-19 означава дългосрочни предизвикателства пред авиационния транспорт в цял свят, включително в България. Стои и въпросът колко гладки са отношенията с Европейската агенция за авиационна безопасност (EASA) – в началото на август Actualno.com изпрати въпроси към EASA и ЕК именно заради неофициална информация за по-засилен надзор към България, но от ЕК увериха, че всички български въздушни превозвачи изпълняват необходимите изисквания по международните стандарти, а от EASA посочиха, че резултатите от извършваните от тях проверки за всички страни-членки в ЕС съгласно Регламент No 628/2013 на ЕК за конфиденциални.
Заглавна снимка: Архив