Това ще е безпрецедентен туристически сезон, в който ще се въплътят последиците от коронавируса. Какви са те и за какво трябва да внимаваме - съветите на главния директор в дирекция "Контрол на пазара" в Комисията за защита на потребителите Игнат Арсенов пред БНТ.
Към момента сигналите от родни туристи за провалена почивка по българското Черноморие са малко.
"Да, работят и хотели, а и ресторанти, но не още в пълния си мащаб и ще отнеме време браншът да се стабилизира. Жалби има за провалени почивки, например ако даден човек си е резервирал отдавна ваканцията, но в настоящия момент хотелът не работи, заради кризата с коронавируса.
В този случай, ако пътуването им е отменено заради извънредното положение, тогава туристът ще има възможност или да получи ваучер от съответния туроператор, или съответно ако не е съгласен, да си иска парите, но ще ги получи в 12-месечен срок от отмяната на извънредното положение. Нашият съвет е да изчакат и да се опитат да предоговорят с туроператора почивката си", посочи той.
За какво да внимаваме по родното Черноморие?
У нас трябва да се внимава за цените на плажните принадлежности. Да се четат табели и указания, за да не се плащат колосални суми за чадъри, шезлонги, барбарони и подобни, посъветва експертът.
"Търговците се опитват и ще привличат туристите с атрактивни оферти", каза Арсенов, но и плажуващите трябва да внимават и да да четат информационните табели на плажа, менютата в ресторантите, за да не вгорчат именно цените почивката им.
За пътуване в чужбина
По думите му изискването за попълване на електронен формуляр за влизане в Гърция ограничава нашите права за придвижване.
"Но тези ограничения са обективно предпоставени от големия риск за здравето, който имаме от заразяване с коронавирус", отбеляза Арсенов.
Ако сами си правим резервация за хотел в Гърция, да е с възможност за безплатна анулация, именно заради изискванията за попълване на е-формуляр от южната ни съседка. "Ако резервацията е направена в последния момент, много трудно може да бъде отменена. Нашият съвет е резервацията да се прави с безплатна анулация. Потребителите трябва да са много добре информирани – да не избързват, а да прочетат внимателно всички правила за анулацията", каза Арсенов.
"Българинът, особено когато пътува в чужбина, трябва да се запознае с мерките за предпазване във всяка една страна, защото ако предположим, че в България сме много добре запознати, то е добре да видим в страната, в която ще пътуваме, какви са специалните изисквания, за да не се окаже, че сме глобени или пък изобщо да не ни допуснат, защото то ще е по вина на туриста, ако не се е запознал, или пък не е попълнил декларацията, например за Гърция", настоя експертът.