Зачестяват ли случаите на сексуален тормоз в социалните мрежи? 16% от тийнейджърите в Съединените щати преживяват някакъв вид сексуално насилие онлайн, преди да навършат 18 години, показва проучване на университета в Ню Хемпшир.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Какви са рисковете от кибертормоза и има ли риск опасността да навлезе и у нас? На тези въпроси отговори киберекспертът Христиан Даскалов в предаването "Студио Actualno".
Снимка: БГНЕС
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
"Ситуацията с кибертормоза беше по-зле преди години. В днешно време има достатъчно закони, които да ни пазят. Но в момента се предлага регулация, която е с потенциално чудовищни последици за нашето общество и е провокирана от уж добрата мисъл и нагласа на регулаторите да ни спасят от нас самите", разказа експертът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Предложената регулация е под наименованието "Чат контрол" и цели приемането на нови правила, които ще налагат групово сканиране на цифрови съобщения - включително криптирани.
Законът, въведен за първи път през 2022 г., ще въведе система за „модериране на качването“, която сканира всички ваши цифрови съобщения, включително споделени изображения, видеоклипове и връзки.
"Ако тази регулация се материализира, това което ще стане е всички наши съобщения, които по принцип споделяме в социалните мрежи ще загубят своята криптографска защита", сподели Даскалов.
Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция
Още: Ръст на ранните записвания за летния сезон
Кое налага въвеждането на такава регулация и как да се справим с кибертормоза - вижте в интервюто: