Непосочен адрес от страна на Мая Манолова в искането ѝ за предоставяне на информация от "Топлофикация София" беше използван от топлофикационното дружество като основание пред съда отново да ѝ бъде отказана информация. Това е пореден опит да се протака делото, коментира омбудсманът. "Адресът е посочен в кореспонденцията, която сме водили с изпълнителния директор на "Топлофикация София" и доказателство, че им е известен е отказът, който получихме от Топлофикация", подчерта Манолова.
"Когато става въпрос за отказ - адресът е ясен, когато става въпрос за положителен отговор – адресът става не ясен. С подобни казуси се сблъскват стотици столичани", коментира тя. Според нея топлофикационното дружество прилага елементарни уловки, за да не се каже истината за това колко пари е събрало от столичани през 2015 г. за юрисконсулски възнаграждения. Манолова е категорична, че това не са дължими суми за топлоенергия, а са "допълнителни паразитни разноски, които столичани са плащали на юристите на "Топлофикация София".
"Очевидно тази информация е неудобна за дружеството и затова така старателно се крие", убедена е Манолова.
В крайна сметка съдът реши да изиска от адвоката на "Топлофикация София" в сряда (20 февруари) да представи на съда допълнителни съображения защо смятат, че не са длъжни да информират гражданите за исканите от омбудсмана факти.
"Те могат да продължават да злоупотребяват с права още много дълго време. Въпросът е къде е Столичният общински съвет, защото това дружество и управлението му е грижа и на Столичния общински съвет и на Столична община и въпросът е защо мълчат, защо са безразлични към нежеланието на поредно ръководство на дружеството да предоставя дължима информация", коментира съдебното решение омбудсманът.
Манолова изрази надежда този пореден рунд с "Топлофикация" да е в полза на гражданите. Тя уточни, че е поискала информация от дружеството по теми, които са важни за столичани, свързани с това как се харчат техните пари като клиенти на дружеството.
"Този спор освен чисто юридически има и своята морална страна - дали следва ръководството на едно общинско дружество да дава информация на гражданите за това как управлява дружеството. За съжаление констатирам, че ръководствата на Топлофикация се сменят, но начинът на управление си остава непроменен – аругантно отношение към столичани. Нямам друго определение за поредния отказ да се предостави обществена информация за похарчените 10 – 15 млн. лв. за юрисконсулски възнаграждения", заяви Манолова.