Здравната система все още не работи на ръба на силите си, но е под неимоверен натиск. Това каза вицепремиерът Томислав Дончев в интервю в предаването „Тази събота“ bTV.
Още: Горещите теми в интернет на 19 февруари: Сняг затрупа Варна, a "Ергенът" роди нов лаф
Още: Йордан Божилов: Европа много бързо се нуждае от лидерство (ВИДЕО)
„Държавата прави това, което трябва да се направи“, подчерта той. Дончев каза по повод трагичния инцидент в Пловдив, че причината за загубата на скъп човек под удара на пандемията не е недостиг на болнични легла, а слаба организация. Той добави, че никоя система не е перфектна и безгрешна.
„Здравната система е подложена на неимоверен натиск. Тя все още не работи на ръба на силите си, но е под неимоверен натиск. През годините е имало куп реформи, които е можело, трябвало е и не са извършени. Колко пъти в годините назад се е подхващал разговора какво трябва да се промени в системата и нито един път не се е постигал консенсус“, обясни вицепремиерът.
„Има голяма разлика между ситуацията сега и ситуацията през пролетта. Това, което направихме с по-твърдите мерки рано предприети е да спечелим време. Използвахме това време да се подготвим. Ще ви припомня, че когато COVID-19 знаехме само през телевизионния екран, когато се появиха първите случаи в страната, българските лекари и медицински сестри, освен че нямаха необходимото оборудване, те знаеха за това заболяване само от колегите си в Китай. Сега ситуацията е различна“, добави Дончев, цитиран от агенция "Фокус".
Още: Футболните фенове ще могат да видят на живо купата на английската Висша лига в Сердика Център
Още: Имени дни през март 2025 г.
Той подчерта, че разковничето е поведението на хората, много преди да стигнат до болничната помощ. Дончев каза, че и най-съвършената контролна система не може да измести личната отговорност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Отвориха АМ “Тракия” край Бургас
Още: Работилничка за мартеници и училище за магьосници този уикенд в Централни хали
„Здравната криза променя поведението на хората. Предполага допълнителни разходи. Полага на изпитание всички останали система“, посочи вицепремиерът. Дончев добави, че сред самите експерти има спор колко твърди и колко обхватни трябва да бъдат мерките.
„Когато има необходимост от по-твърди мерки, от тези в момента, те ще бъдат предприети. COVID-19 има във всички останали европейски държави и ние следим изключително внимателно какво правят другите. Тоталното затваряне е най-лесната мярка от здравна гледна точка. Тя обаче е с най-тежки последици върху икономиката. В този смисъл мерките трябва да са умерени. Ако е необходимо регионални, гъвкави, съобразявайки се със ситуацията“, обясни още вицепремиерът.