Бойко Борисов я нарече "печатница за пари", но тя се оказа инкубатор на проблеми. Става дума за прословутата тол система, от която в бюджета всяка година трябваше да влизат поне 1 млрд. лева. Но постъпленията са разочароващи, дори след края на ковид ограниченията. Вместо това, откакто е изградена, мрежата за електронно събиране на пътни такси според изминатите километри, скърца заради технически, правни и финансови засечки.
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
ОЩЕ: Транспортният бранш в протестна готовност заради проблемите в тол системата
1/3 от умните кантари, вградени в най-експлоатираните от товарни автомобили шосета, са извън строя, става ясно от отговор на новия министър на регионалното развитие Андрей Цеков до депутата Божидар Божанов. Сензорите на тези устройства отчитат теглото на преминаващия камион и са важни за точното изчисляване на дължимите тол такси - по-тежките МПС плащат по по-висока тарифа, а ако автомобилът е претоварен, има и глоба, пише в. "Сега".
Тол системата стартира през 2020 г. Тя бе изградена от фирми от австрийската група "Капш". В рамките на договора между "Капш" и АПИ (Националното тол управление) са монтирани и 100 интелигентни кантара. Към днешна дата обаче 30 от тях не работят, установил новият ресорен министър.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"
Договорът с "Капш" за калибриране на сензорите е бил със срок 2 години и е изтекъл в края на 2022 г. Излиза, че в следващите месеци никой не се е грижил за изправността на устройствата. Министър Цеков вече е наредил да се вземат бързи мерки, споделя депутатът Божанов в своя публикация във Фейсбук. Пътната агенция готви обществена поръчка за поддръжка и ремонт на устройствата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради обилен снеговалеж: Спряха движението на камионите през "Рожен" и "Превала"
Още: С TRIX зърнена закуска забавлението за цялото семейство пристига и в България
ОЩЕ: Близо 290 млн. лв. са приходите от винетки и тол такси от началото на годината
Неработещите кантари са само един от проблемите. Периодично избухват скандали и заради повредени камери - "очите" на тол системата, които следят и дали преминаващите леки коли си имат платени винетни такси.
От самия старт на електронното събиране на пътните такси вървят и люти спорове и промени за тарифата и за обхвата на шосетата, по които тежкият трафик - камиони и автобуси, се таксува според изминатите километри.
Още: Жълт код за сняг, виелици и дъжд
Още: Кой има имен ден днес, 21 декември 2024 г. Честито!
НА БУНТ
В момента автопревозвачите стягат национален протест, тъй като от 1 юли тол таксите се вдигнаха.
Транспортните компании настояват да се върнат намалените ставки, тъй като голяма част от пътищата, за които плащат, са занемарени и в окаяно състояние, а подобрение скоро не се очертава. Спроред тях спешно трябва да бъде направен цялостен одит на тол системата, за да се видят и отстранят всички дефекти и проблеми.
"Пълният одит трябва да установи къде отиват всички пари, които постъпват в тази тол система, защото качеството на пътищата ни е плачевно, а средствата от тол-а, според закона, трябва да отиват за строеж, поддръжка и рехабилитация на пътищата в страната. Недопустимо е в момент, в който шофьорите на тирове са принудени да обикалят стотици километри, чакат с часове по границите и карат по разбити шосет, да бъде вдигана тол ставката", обяви в своя публична позиция Камарата на автомобилните превозвачи в България (КАПБ).
Зад тази позиция застават също АЕБТРИ, Българско обединение на шофьорите, Европейски транспортен клъстер, Съюз на международните превозвачи, Сдружение „Аз имам камион“ и Национално сдружение на българските спедитори.
От ресорното министерство са обещали на браншовите организации, че исканията им ще бъдат обсъдени в правителството. Дали ще има промени или протести, ще стане ясно идния понеделник.
ОЩЕ: И финансовата инспекция уличи АПИ в нарушения за тол системата