Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

TikTok: Кои бяха опасните предизвикателства за децата през 2024 г.

29 декември 2024, 10:45 часа • 1868 прочитания

През 2024 година ТикТок затвърждава позицията си като една от най-използваните социални мрежи сред младите в България. Данни от дигитални агенции показват, че над 1 000 000 българи са били активни в платформата през изминалата година, като основната част от тях са на възраст между 13 и 25 години. Въпреки нарастващата популярност на платформата, експерти предупреждават за сериозни рискове, свързани с опасните предизвикателства, които продължават да се разпространяват в онлайн пространството.

Още: Тръмп иска съдът на САЩ да спре действието на закона за забрана на TikTok

Предизвикателството "Супермен"

При това предизвикателство едно дете скача в ръцете на няколко други, след което те го изхвърлят назад във въздуха, така че да изглежда като летящ супергерой. Това често води до падане по глава и сериозни наранявания в областта на китките, което може да причини трайни травми. ТикТок трендът вече разтревожи властите в няколко наши съседки като Северна Македония, Гърция и Румъния.

На Запад предизвикателството също набира популярност сред младите. Във Франция и Белгия няколко училища предприеха мерки за забраната му заради сериозните рискове, които то носи.

За българското измерение на това предизвикателство у нас алармира директорът на столичното 119-то училище Диян Стаматов, който публикува предупреждение във Фейсбук и призова за пълна забрана на достъпа до ТикТок сред учениците в страната. Опитвайки се да полети като супермен, шестокласник от столичното училище получава травма на главата и е откаран в "Пирогов". Според директора това се случва по време на междучасие.

Още: Руски съд глоби TikTok с 3 милиона рубли

Предизвикателството "Хроминг"

"Хромингът" представлява вдишване на изпарения на битови продукти като лепило, лак за нокти или боя за коса. Опасната практика се използва като средство за дрогиране чрез вдишване на въглеводороди посредством злоупотреба с различни леснодостъпни продукти, включително перманентни маркери, аерозолни дезодоранти, кърпи за прах за компютри, почистващи препарати, бензин и спрей за коса и др.

Признаци, че детето се занимава с тази практика, са честото кървене от носа или ранички в и около устата и носа. Хромингът може да има фатални последици, като точната дозировка и честотата на употреба, които водят до такива резултати, не са твърда константа.

Още: Албанският премиер: Трябва да защитим децата от пъкъла в TikTok

Предизвикателството "Сърфинг с кола"

Този рискован тренд включва катерене или скачане върху движещи се превозни средства, като участниците се опитват да се задържат на капака, покрива или други части на автомобила. Майката на 18-годишната Емили от САЩ споделя в ТикТок за рисковете, свързани с предизвикателството, след като губи дъщеря си заради него.

След употреба на алкохол, Ема се качва в кола с приятели и опитва да изпълни опасното предизвикателство. Резултатът е фатален, а майката на Ема решава да превърне профила на дъщеря си в място, където да споделя за рисковете от подобни предизвикателства.

Видеото, в което разказва за инцидента, събира над 1.5 милиона гледания.

Още: Заради психични проблеми сред децата: TikTok ще блокира филтрите за красота

Огненото предизвикателство

Това предизвикателство отново набра популярност в ТикТок през последните 12 месеца, въпреки че не е ново явление. Тази опасна тенденция има няколко начина на изпълнение, като всеки от тях крие сериозни рискове за здравето и безопасността на децата.

В една от версиите на предизвикателството се използват аерозолни флакони, като лак за коса, които се пръскат върху огледало, след което спреят се запалва. Целта е да се създаде красив, но изключително опасен ефект на горящ образ в огледалото.

Втората, още по-рискова версия, която стана популярна през 2024 г., включва използването на дезинфектант или парфюм, които се нанасят върху ръцете и след това се запалват.

Още: Гърция обмисля да забрани социалните медии за деца под 15 години

След броени секунди детето трябва да изгаси пламъците, за да избегнат сериозни наранявания. Нито една от формите на "Огненото предизвикателство" не е безопасна.

Експерти предупреждават, че тези действия могат да доведат до сериозни последствия, ако не се изпълняват от професионалисти с подходящо оборудване и обучение.

Задушаващо предизвикатeлство

Предизвикателството, което насърчава децата да задържат дъха си до момент на временна загуба на съзнание, може да бъде открито в приложението още през 2008 г. От 2021 г. насам обаче тенденцията набира нова сила и успява да привлече все повече и повече потребители с всяка изминала година.

Предизвикателството е точно толкова опасно, колкото и звучи. В края на 2022 г. Bloomberg Businessweek публикува доклад, според който The Blackout Challenge е свързано с със смъртните случаи на поне 15 деца, всички те не по-големи от 12 години.

Задържането на дъха за прекалено дълго време нарушава доставянето на кислород към мозъка, което може да доведе до трайни мозъчни увреждания, неврологични проблеми и в някои случаи фатален край.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес