"На фона на всичко това, което се случи с предоговарянето на цената на природния газ, този безспорен успех за България, който правителството и колегите от „Булгаргаз“ успяхме да постигнем, просто някои среди се опитват да опорочат целия този положителен ефект от това намаление на цената, което е безпрецедентно намаление на цената на природния газ за българския пазар“. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова в интервю за предаването „Лице в лице“ по БТВ.
Още: Жълт код за значителни валежи в девет области
Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!
Тя показа реалните факти в сравнителна таблица. „Стана някакъв комуникационен вакуум и не беше обяснено какво точно е направил регулаторът, а това доведе до смут сред обществеността. Пък някои хора се опитаха яхнат тази тема и да обяснят как цената на топлинната енергия расте и как всичко това е една голяма пиар акция. За март спрямо април – цената на природния газ за българския пазар е с минус 42,78%. Навсякъде има намаление на цената. Това е реалното състояние на цената. Може ли при тези минуси да говорим за скок в цената на топлоенергията? Някои хора се опитват да заблуждават българските граждани“, посочи ресорният министър. Петкова призова спекулациите по темата да престанат. Тя допълни, че КЕВР не са успели да обяснят какво точно се случва. Тя обясни, че съпоставката на данните е на база на топлинната енергия за май, но тя е без парното. „КЕВР в своя доклад са направили прогнозна годишна цена на топлинната енергия, която ще важи за следващия регулаторен период. Разликата, която е изведена е като разлика е между цената за май и средната прогнозна цена. От тук дойде цялото объркване. Регулаторът трябваше да каже как е формирал тази цена от 80,1 лв. и тя е доста по-ниска от настоящия регулаторен период – сега е около 93 лв.“, посочи Петкова.
Ресорният министър заяви, че цената на топлинната енергия се изчислява по нова формула, която в себе си включва не само цената на газа и нефта, а и други компоненти. Това е и причината по думите ѝ намалението на газа да е с над 40%, а поевтиняването на парното с – 13%.
„Възстановяването на надвзетата сума ще бъде върната по банков път на топлофикациите. Те от своя страна имат 30-дневен срок да върнат парите на абонатите си чрез приспадане на сметките“, заяви още Петкова.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега