Танкови влекачи изтеглили на бетона излязъл от пистата и затънал в снега огромен самолет Ан-124 „Руслан”, съобщи vpk.name.
Още: Най-важните новини за деня: 22 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 23 февруари 2025 г. (неделя)
Буксировка самолета Ан-124 в аэропорту Толмачево. Видео: https://t.co/CzFFKuqIdX pic.twitter.com/LjNHkZM8wU
— Ivan O'Gilvi (@o_gilvi) November 30, 2020
Това се наложило след като 250-тонната машина излязла от пределите на пистата по време на аварийно кацане на летище Толмачево край Новосибирск.
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
Използвани са две армейски ремонтно-евакуационни машини на базата на танк Т-72. Въжетата за буксиране били закрепени за основните стойки на колесника.
Случката станала на 13 ноември, но едва сега се появи видео. Тогава Ан-124 на руската авиокомпания „Волга-Днепър” превозвал от Сеул за Виена едрогабаритен товар с маса 84 тона. Екипажът извършил планово междинно техническо кацане на Толмачево.
Още: "Внимание, студено": Жълт код за ниски температури в 19 области
Още: Мирослав Боршош към екскурзоводите: Вие сте едни от хората, които показват България пред света
По предварителна информация по време на излитане за продължаване на полета към Виена, внезапно на борда се случила аварийна ситуация: разрушил се един от 4-те двигателя и отказали няколко системи на самолета. Екипажът извършил аварийното кацане безупречно, няма пострадали.
Авиокомпания „Волга-Днепър”, специализирана в чартърни полети за превоз на тежки товари, преустановила полетите на 12-те си машини от този тип. Прокуратурата започнала разследване.
Още: Най-важните новини за деня: 21 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 февруари 2025 г. (събота)
Превод: Ганчо Каменарски