Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съветът на Европа с препоръки към България за законите относно трафика на хора

28 януари 2016, 14:20 часа • 2428 прочитания

Законодателни промени и подобряване на координацията срещу трафика на хора. Това препоръчва експертната група към Съвета на Европа, която разпространи официално втория си пореден доклад за България.

Българските власти трябва да осигурят законодателно поне минималния период от 30 дни за възстановяване на жертвите на трафик и той да бъде даван преди жертвата да реши дали да сътрудничи на органите. Това каза пред БНР Петя Несторова, изпълнителен секретар на експертната група срещу трафика на хора към Съвета на Европа.

Трябва да бъдат създадени достатъчно приюти, в които да има места за мъже, жертви на трафик.

Експертите по трафика на хора към Съвета на Европа имат препоръки и в областта на наказанията, уточни Несторова.

"Много е важно също така трафикът на хора да не е престъпление, при което да е възможно да се сключва споразумение, тъй като това е сериозно престъпление, сериозно нарушение на човешките права и сключването на споразумение има последици, също и по отношение на обезщетението на жертвите", каза тя.

Съветът на Европа обръща внимание и на недостатъчното финансиране на борбата срещу трафика на хора в България.

В България действа Национална комисия за борба с трафика на хора (НКБХТ), председателствана от вицепремиера Меглена Кунев. През декември миналата година комисията се разбра за стратегия за борба с трафика на хора, предлагаща дългосрочна визия в областта на противодействие на трафика и закрила на жертвите и отчитаща новите геополитически реалности, ще бъде изготвена и одобрена следващата година. В изготвянето на националната стратегия ще участват както представители на институциите, свързани с борбата с трафика, така и представители на неправителствения сектор.

Според доклад на Държавния департамент на САЩ за трафика на хора през 2015 година корупцията във властта у нас създава благоприятни условия за някои видове престъпления, свързани с трафика на хора. През отчетния период действията на всички нива – преследване, защита, превенция и координация, са били по-неубедителни, а България е една от основните страни източници на трафика на хора в ЕС.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес