Врачанският административен съд прекрати пълномощията на Ценко Чоков като кмет на Галиче. Основният аргумент е, че докато е в ареста, ползва неплатен отпуск, което е незаконосъобразно, съобщи БНР.
Още: Твърдение: Пеевски се обади 3 пъти, за да спре ключов за военната ни индустрия проект
Още: Прогноза за времето - 2 април 2025 г. (сряда)
Случаят стигна до съда след решение на Общинската избирателна комисия в Бяла Слатина да остави Чоков като кмет на селото, защото докато е в ареста вече повече от година, той е ползвал полагащия му се платен отпуск, а към момента е в неплатен.
Решението обаче беше обжалвано от прокуратурата. Основният аргумент на съда е, че използването на неплатен отпуск от лице, заело длъжност след избор, е незаконосъобразно. Друго важно съображение е, че не е предвидена законова възможност да се определи заместник на отсъстващия кмет.
Тъй като съдът не може да се произнесе по същество, случаят се връща в Общинската избирателна комисия с указания за отстраняването на Чоков като кмет на Галиче.
Още: Най-важните новини за деня: 1 април 2025 г.
Още: Експерт: България е сред страните с най-висока позволена скорост в Европа