Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съдът на ЕС: Изнесените електромери в ромските махали са дискриминация

16 юли 2015, 19:07 часа • 7250 прочитания

"Монтирането на недостъпна височина на електромерите в квартал с компактно ромско население би могло да представлява дискриминация поради етнически произход, когато в други квартали електромерите се монтират на достъпна височина". Това пише в днешното решение на Европейския съд в Люксембург във връзка с жалба на собственичка на магазин за хранителни стоки в квартал "Гиздова махала" в Дупница (България), който е населен предимно с лица от ромски произход, предаде Стандарт нюз.

Българската институция е разглеждала жалба срещу решение на Комисията за защита от дискриминация, с което е установено дискриминационно отношение спрямо живущите в тези квартали.

"Дори ако се установи, че в този квартал има злоупотреби с електромерите, описаната практика изглежда несъразмерна спрямо двете си цели — да гарантира сигурността на електропреносната мрежа и надлежното отчитане на потребената електроенергия", приема съда и напомня, че в ЕС е приета "директива за равното третиране, която забранява всяка дискриминация, основана на расов признак или етнически произход, що се отнася например до достъпа до стоки и услуги и доставката на стоки и услуги", се казва още в решението.

Съдът пише още, че "принципът на равно третиране се прилага не само към лицата с определен етнически произход, но и към лицата, които макар сами по себе си да не принадлежат към съответния етнос, съвместно с първите търпят по-малко благоприятно третиране или особено неблагоприятно положение в резултат от дискриминационна мярка."

Също така Съдът подчертава, че макар в квартала да живеят и граждани, които не са от ромски произход, това обстоятелство само по себе си не изключва възможността спорната практика да е въведена заради общия етнически произход на повечето от жителите на квартала (тоест заради ромския им етнически произход).

Уточнява се, че все пак българският съд ще трябва да вземе предвид всички обстоятелства, съпътстващи тази практика, за да определи дали тя действително е въведена по подобни етнически съображения и дали съответно представлява пряка дискриминация по смисъла на Директивата.

Съдът на ЕС не решава националния спор. Националната юрисдикция трябва да се произнесе по делото в съответствие с решението на Съда. Това решение обвързва по същия начин останалите национални юрисдикции, когато са сезирани с подобен въпрос.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес