Съдиите по вписванията у нас настояват да се създаде имотен регистър. Нормативната уредба за него е приета преди 17 години, но такъв все още няма. Съюзът на юристите организира дискусия за промени в Закона за кадастъра и имотния регистър.
Още: Къде ще има спирания на водата на 31 март 2025 г., понеделник
Още: Април ни готви и сняг: Прогнозата с Николай Василковски
Юристи настояват да се разпишат задълженията на съдиите по вписванията и да бъде уредена подробна процедура за начина на създаване на предварителни имотни партиди.
"Информацията, ако се създаде имотен регистър, в него ще бъде по-пълна, тя ще обхваща един период от 1951г. и когато един гражданин прави справка, той наистина ще има пълната информация за статута на този имот, който проучва, за един период от повече от 50 години назад", заяви Десислава Ахладова, заместник-министър на правосъдието.
Основното нещо, което искаме да постигнем, е сигурността по отношение на сделките с недвижими имоти и съответно защитата на гражданския оборот, коментира Десислава Михайлова, председател на Българската асоциация на съдиите по вписванията, предаде БНТ.
Още: Най-важните новини за деня, 30 март 2025 г.
Още: Седмична прогноза за времето за 31 март - 6 април 2025 г.
"Това означава незабавно, така както изисква Законът за кадастъра и имотния регистър и в сегашната си редакция, на имотни партиди, на досиета на имота, които да дават възможност за извършване на достоверна справка", допълни Димитър Танев, председател на Съвета на нотариусите на Нотариалната камара.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прогноза за времето - 31 март 2025 г. (понеделник)
Още: На прага ли сме на ново екобедствие? Мъртва риба изплува от река Черни Лом
Концепцията за имотен регистър у нас е приета през 94-та година, а Законът за кадастъра и имотния регистър - през 2001 година, въпреки това такъв регистър у нас все още няма.