Свлачището над рудник "Ораново" в Симитли е опасно за хората, живущи в едноименния квартал, предаде БГНЕС.
Още: Погребват загинало в катастрофа с ТИР 12-годишно момиченце. Бащата с лична кауза
Още: Кратка априлска зима: Прогнозата на Анастасия Кирилова
На 2 декември миналата година със заповед на областния управител Муса Палев започна проучване на свлачището. Под ръководство на зам.-областния управител Костадин Дурчов, комисия от специалисти обсъди проучването за свлачище "Ораново" и набеляза последващи мерки в съответствие с направените изводи и препоръки за предотвратяване на аварии и осигуряване защита на населението.
Проучването е дело на "Геозащита" ЕООД. Според разработката, основни причини за проявените свлачищни процеси в района са геоложките особености, тектонския строеж, високата сеизмичност и промените в инженерногеоложките условия в резултат на въгледобива. Управителят на фирмата инж. Стоянка Карадинкова определя свлачището като сериозен екологичен проблем.
Екипът, направил проучването, предлага в дългосрочен план от Министерството на регионалното развитие (МРР) да бъде изготвен проект за управление на теренната повърхност в концесионния контур. В краткосрочен план трябва да се вземат спешни мерки за дрениране на масива в зоната под главния свлачищен откос и ликвидиране на заблатяванията, а също да се възстанови проводимостта на Орановския дол. За да се осигури достъп на тежка строителна механизация до езика на свлачището, да се изгради временен път.
Още: В рамките само на 20 минути: Две земетресения отчетени у нас
Още: Прогноза за времето - 3 април 2025 г. (четвъртък)
Кметът на община Симитли Апостол Апостолов уведоми комисията, че мина "Ораново" изхвърля шисти в района на свлачището и поиска РИОСВ-Благоевград да направи проверка и да предприеме мерки. Той смята, че за да се спре свлачището, единственото решение е да се започне нов начин за изземване на въглища със запълване на галериите, което оскъпява много и ще доведе до затваряне на мината. "Въпросът е дали да се затвори рудника или да се рискува човешки живот", риторично запита Апостол Апостолов.
Комисията, в която взеха участие и специалисти от Дирекция "Устройствени планове, национална експертиза, инфраструктурни проекти и геозащита", секция "Геоложки опасности и рискове" към БАН, катедра "Хидрогеология и инженерна геология" към МГУ "Св. Иван Рилски", ОУПБЗН и Областна администрация Благоевград, възложи на кмета на Симитли да подготви искане за помощ до Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет, съобщиха от Общинската администрация.
Още: Най-важните новини за деня: 2 април 2025 г.
Още: Зима през април: Деница Стоянова стресна всички с тази прогноза