В началото на парламентарния сезон хиляди българи се събраха отново, за да протестират срещу правителството. Стигна се до сблъсъци с полицията, вследствие на което повече от 60 човека бяха арестувани, а 10 полицаи са ранени, съобщи Евронюз.
Вчерашните протести в София влязоха в новините на редица световни медии, между които AFP, France 24, ARD, Sueddeutsche Zeitung.
Всички отбелязват нарасналото в късните вечерни часове напрежение и хвърлените срещу полицията бомби, както и отговора на силите на реда с докараното водно оръдие.
Лидерите на протеста апелираха за мирен митинг и заявиха, че провокатори атакуват полицията. По-рано в сряда започнаха сбивания между протестиращи и полицаи, които използваха сълзотворен газ и арестуваха 35 души.
Протестиращите хвърляха яйца, ябълки и боклук срещу силите на реда и се опитаха да обърнат няколко полицейски автомобила, пише France 24.
Изданието подчертава, че митингът се е провел по време на първото заседание на парламента след лятната ваканция. Протестиращите го нарекоха „Великото национално въстание“ в отговор на плана на правителството за нова конституция.
„Надявам се да постигнем промяна без насилие”, цитира Euronews участник в демонстрациите.
„Видяхме в други държави, че една промяна се постига трудно. Все пак се надявам, че на нашия премиер му е останал здрав разум. От него зависи дали промяната ще стане по мирен път или не. Отговорността е негова.”
Медиите отбелязват, че президентът Румен Радев също е призовал правителството да подаде оставка и да се проведат предсрочни избори.
Независимо от това, министър-председателят Бойко Борисов даде ясно да се разбере, че правителството му ще продължи да работи, съобщава АРД. Неговата партия ГЕРБ събра в сряда 122 подписа – с два повече от необходимото, за да започне обсъждане на въпроса за нова конституция.
Протестиращите, които са на улицата почти 60 дни, обвиняват Борисов в корупция и в зависимост от олигарсите.
Във връзка с инцидентите в сряда вечерта, Frankfurter Allgemeine Zeitung цитира министъра на отбраната Красимир Каракачанов, който осъди във Фейсбук организираното нападение срещу полицията.
„Защитавате престъпници” и „Мафия” са най-честите възгласи от страна на протестиращите.
„При такова количество хора вече не мога да гарантирам, какво ще се случи”, казва Арман Бабикян – един от организаторите на протестите.
„Истината е, че в продължение на 55 дни опитахме и мисля, че постигнахме провеждането на мирни протести. Днешният ден е резултат от желанието на мафията да остане на власт на всяка цена”, казва той.
Кого има предвид, е добре известно. Всеки ден, включително и през горещите августовски дни, много демонстранти протестираха срещу управляващия повече от 10 години министър-председател, когото обвиняват в корупция и злоупотреба с правосъдието. На тяхна страна е и президентът Румен Радев, който заяви пред събралите се след лятната ваканция народни представители:
„Българите изразиха ясно волята и исканията си за незабавна оставка на правителството и главния прокурор, честни избори и възстановяване на доверието. Тези оставки са неизбежни, защото хората излязоха от хипнозата на пропагандата, преодоляха страха и настояват за правото си да живеят нормално - желание, което е несъвместимо с настоящото правителство.”
Медиите отбелязват, че преди речта на президента депутатите от партията на премиера ГЕРБ напуснаха залата в знак на протест. Самият министър-председател не се появи в парламента, тъй като заседанията на кабинета трябваше да се проведе в сряда и той очевидно не направи изключение заради речта на вътрешнополитическия си опонент президента Радев.
Бойко Борисов се опитва да печели време с предложението си за промяна на конституцията, което срещна отпор от страна и на протестиращите, и на президента.
Ето какво пише ARD в обширен материал, посветен на българския премиер:
"61-годишният Борисов може да изглежда нелепо, но здравенякът има изключителен нюх към властта. Пожарникар по образование, по времето на комунизма той заема различни длъжности във вътрешното министерство и освен това е охранявал бившия държавен ръководител Тодор Живков. След промените Борисов създава частна охранителна фирма, а през 2005 г. става кмет на София. През 2006 г. създава днешната управляваща партия ГЕРБ и през 2009 г. за първи път става министър-председател. Тогава той обяви целите си по следния начин: „Да възстановя доверието на Брюксел към България. Да извадя България от черните списъци и доклади като най-корумпираната и най-бедната държава. Да се справя с престъпността и корупцията.” Борисов управлява вече 11 години с кратко прекъсване. Според докладите на „Transparency International”, България е най-корумпираната държава в ЕС, а по свобода на словото е на последно място сред държавите от ЕС".
Авторитетното издание Politico също посвети вчера материал на България: "Управлението на Бойко Борисов е изправено пред голямо изпитание днес, когато в България се провеждат масови протести на фона на корупционната криза, която започва да предизвиква безпокойство в Берлин и Брюксел. В продължение на почти два месеца Борисов се изправя пред ежедневни протести от предимно млади протестиращи, на моменти десетки хиляди, които твърдят, че олигархична мафия е поела контрола над държавата чрез влиянието си върху съдебната власт, медиите и апарата за държавна сигурност."
Вижте още:
ARD: Борисов с огромно его срещу критиката