Каква е разликата между касиер и касиер-специалист, както и между дърводелец и дърводелец-специалист? И защо едните взимат по 823 лева месечна заплата, а специалистите – по 1617 лв.? Този странен казус откри Комисията „Съдебна администрация“ (КСА) към Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет и поиска практиката в съдилищата да бъде прекъсната, пише правният сайт Lex.bg.
Де факто длъжността е една и съща, но възнагражденията – различни. Още през април членовете на Съдийската колегия към ВСС дискутираха какво се крие зад длъжността „специалист“ в общата администрация на съдилищата и трябва ли той да получава по-висока заплата от деловодителите и секретарите.
Според Класификатора на длъжностите в администрацията на съдилищата специалистът е част от общата администрация на съдилищата. Изискванията за тази длъжност са хората да имат средно образование и поне две години професионален опит. Възнагражденията са от 997 лв. до 1617 лв., а ако специалистът е във Върховния касационен съд и Върховния административен съд, заплатата е от 1052 лв. до 1716 лева.
Правилата за прилагане на класификатора длъжност „специалист“ важат за ВКС и ВАС, в съдилищата, в които щатът за магистрати е над 50 броя, както и в апелативните, окръжните и административните съдилища със седалище на апелативните. Като специалисти се назначават хора, които изпълняват функции, различни от посочените в класификатора. Според правилата длъжности като специалист-управител сгради или специалист-шофьор са недопустими, но няма проблем да има специалист-информационни технологии, защото в класификатора няма изрично записана такава длъжност.
Проверката на комисия „Съдебна администрация“ е установила, че към края на април има 97 щата за специалисти в 18 съдилища – ВКС, ВАС, апелативните съдилища в София и Пловдив, Военно-апелативния съд, административните съдилища в Пловдив, Търговище, АССГ и АССО, СГС, както и окръжните съдилища в Перник, Варна и Кърджали, Специализирания наказателен съд (преди закриването), Военен съд-София и районните съдилища в столицата, Варна и Пловдив.
„След като извършихме тази справка за т.нар. „специалисти“ по различните органи, се констатираха доста несправедливости. Например касиерът в определени съдилища се нарича „специалист-касиер“ и в единия случай касиерът в един съд взема 810 лв., а специалистът-касиер получава 1600 лв. Целта на комисия „Съдебна администрация“ е тази несправедливост да се прекъсне“, казва Драгомир Кояджиков от Съдийската колегия към ВСС.
Кадровиците единодушно възложиха на ресорната комисия до 30 септември да изготви анализ и доклад за сключените трудови договори на специалистите, за да е ясно какви точно функции изпълняват те в отделните съдилища и дали няма припокриване с дружи длъжности от класификатора.