Министърът на туризма Стела Балтова обсъди проблемите, свързани със стопанисването и управлението на планинските хижи, хижите-хотели и заслоните в България с представители на Българския туристически съюз, съобщиха от държавното ведомство. В срещата участваха експерти от министерствата на туризма и на правосъдието.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Министър Балтова заяви, че през годините много неща са се променили и то не в ползва на обществения интерес и съхраняването на планинските и високопланинските обекти за пешеходен туризъм. „Бихме искали решението, свързано със стопанисването на хижите, да намери ново и устойчиво решение“, подчерта тя. По думите ѝ хижарите са гостоприемни хора, които милеят за планината и нейното опазване.
Участниците в срещата се споразумяха в спешен порядък да бъде създадена междуведомствена работна група. Тя ще се заеме с прегледа на законовата рамка, свързана със собствеността на планинските хижи и културно-археологическите обекти и управлението й в контекста на социализацията на туризма. В нея ще бъдат привлечени експерти от министерствата на туризма, на регионалното развитие и благоустройството, на културата, както и министерствата на младежта и спорта, на отбраната, на правосъдието, за да се решат адекватно и компетентно всички настоящи проблеми, свързани със статута на хижите у нас.
Представителите на Българския туристически съюз изведоха необходимостта от пълна координация на държавните органи и регламентирането на професия „хижар“, което би допринесло за по-доброто стопанисване на планинските обекти, както и до повишаване качеството на обслужване. Беше обсъдена и възможността за създаването на съвременна и единна маркировка, в това число метални знаци – колове със слънчеви батерии и с интелигентни системи, които да помагат на изпадналите в беда туристипланинари.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки