Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Спират строителството на Калиакра

21 юли 2017, 15:00 часа • 4812 прочитания

Съдебното дело на Европейската комисия (ЕК) срещу България приключва със забрана за ново строителство на Калиакра, съобщиха от пресслужбата на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

Министърът на околната среда и водите Нено Димов е постигнал най-благоприятните за страната ни договорености с Европейската комисия по съдебното дело за изградените вятърни генератори в защитена зона "Калиакра". Той е запознал с тях кметовете на Шабла - Мариян Жечев, на Каварна - Нина Ставрева, и представителите на бизнеса.

В резултат на преговорите с ЕК се е стигнало до решение да не бъдат премахвани изградените до момента вятърни генератори, голф игрище, къщи, хотели, вилни селища, инфраструктура в защитената зона. Същевременно се изисква налагането на забрана за издаването на нови разрешения за всякакво строителство на територията.

До края на септември България трябва да гарантира, че вече съществуващата част от системата за ранно предупреждение за прелитащи птици е в действие и да предложи график за нейното доизграждане, така че да обхване всички оператори на генератори. До пълното изграждане на системата трябва да бъдат предвидени временни мерки за тези, които все още не са обхванати от нея. Това означава спиране на работата на вятърните турбини по време на миграционните периоди на птиците.

Министър Димов ще трябва да издаде заповед за обявяване на зона "Комплекс Калиакра", в която да има забрани за извършване на строителство. Трябва да бъдат изменени заповедите за защита на птиците в зони "Калиакра", "Белите скали" и "Било", които да включат мерките, свързани със системата за ранно предупреждение, и такива за опазване на видовете и местообитанията.

Предстои да бъде обявена защитена зона "Комплекс Калиакра", която се намира в землищата на с. Тюленово, община Шабла, с. Камен бряг, с. Свети Никола, с. Българево, Каварна, с. Божурец, с. Топола, община Каварна и Балчик, община Балчик, с обща площ 483 362. 770 дка, от които 437.272 кв. км морски пространства.

Actualno.com припомня, че България бе осъдена в началото на 2016 г. от Съда на Европейския съюз за неспазване на екологичното законодателство при изграждане на вятърни паркове и други проекти в защитената зона "Калиакра".

Районът на Калиакра е част от зимните местообитания на световно застрашената червеногуша гъска, като през него преминава и миграционният път на хиляди други птици като белия щъркел и розовия пеликан.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес