Специализираният наказателен съд спира да гледа новопостъпили дела, защото няма съдебни заседатели, а са му нужни 160 души.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
На 26 януари т. г. мандатът на досегашните, които ще догледат започнатите дела, е изтекъл, а нови няма. За проблема шефът на спецсъда Георги Ушев е уведомоил съдийската колегия на Висшия съдебен съвет.
Според последните промени в Закона за съдебната власт не по-късно от осем месеца преди изтичане на мандата на заседателите Общото събрание на съдиите от Апелативния спецсъд трябва да определи бройката на заседателите в спецсъда и да я съобщи на Столичния общински съвет, пише в. "24 часа".
На 31 август 2016 г. Ушев изпраща писмо до шефа на Апелативния спецсъд Даниела Росенова. В него той я уведомява кога изтича мандатът на досегашните заседатели и напомня, че е задължение на Общото събрание да посочи бройката на заседателите. В писмото Ушев посочва и че на спецсъда са нужни 150 заседатели. Едва на 19 септември обаче той получава писмо от Росенова, в което тя иска той да посочи броя на делата, гледани от съдебни заседатели през 2015 г. Това е нужно, за да може Общото събрание да определи броя.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Още на следващия ден Ушев отговаря. Две седмици по-късно - на 3 октомври, той получава копие от протокол от проведено Общо събрание. От него става ясно, че е решено бройката на заседателите да е 160. До избор на нови съдебни заседатели така и не се стига. Затова Ушев пита Столичния общински съвет какви са причините, поради които не са определени кандидатите, които Общото събрание да избира. До момента СОС не му отговоря.
Шефът на съда говорил с Искра Ангелова, председател на временната комисия за избор на заседатели. Тогава научава, че на 3 октомври СОС са получили протокола от Апалативния спецсъд, но поради изборите заседания до 24 ноември не е имало. “В началото на октомври получихме писмо от съда с искане за провеждане на процедурата. Последната сесия на СОС заради президентските избори бе на 29 септември. В предизборна кампания СОС има принципно решение да не заседава. Още на първата сесия след изборите стартирахме процедурата. Кандидати се набираха 1 месец, но се явиха 30 души. Удължихме срока с месец. Сега кандидати са 70-80 човека, които пак няма да са достатъчно. Вероятно съдът ще поиска от СОС да стартира втора процедура", каза Ангелова.
Според нея проблемът е заради промени в Закона за съдебната власт, приети в края на август, които изискват процедурите за съдебни заседатели да се правят 6 месеца преди изтичането на мандата на старите, но без преходен период.