Над 20 000 са спасителите у нас, повече от инженерите. Това каза председателят на Националната комисия по водно спасяване доц. Стоян Андонов пред „Фокус“.
Още: Най-важните новини за деня: 25 декември 2024 г.
Още: Здравка Евтимова: 2024-та беше борба да запазим здрав духовния си гръбнак (ВИДЕО)
„Червеният кръст обучава спасители от 1964 г. В периода преди 10 ноември 1989 г. всяка година се обучаваха около 2500 – 3000 спасители. От 1990 г. насам, ако трябва да ги приравним, бройката е около 1500 средно на сезон“, обясни доц. Андонов. Той допълни, че всяка година се издават талони средно на между 2000 – 3000 спасители. „Това са хората, които желаят да работят и с тези талони доказват, че не са забравили това, което са учили и физически отговарят на изискванията за плувни и други технически умения“, поясни той.
„Проблемът не е в липсата им. Проблемът се крие в това, заради което много български спасители ходят и работят в чужбина – ниското възнаграждение, което и там е ниско, но за нас е високо. Това е сезонна работа, не повече от 3 до 4 месеца, които не стигат, за да се отиде на борсата. Повечето работодатели не осигуряват друга работа на спасителите през времето, в което не са такива“, допълни доц. Андонов.
Той уточни, че най-често спасители са студенти, хора, които обичат морето, имат по-големи отпуски. „По западните стандарти това са почти доброволци, тъй като това не е основната им професия“, каза още доц. Стоян Андонов.
Още: ПСС: Лоши са условията за туризъм в планините