На 22 януари млад египетски лешояд, прострелян от бракониери в Ливан, успешно бе транспортиран до зоопарка в Прага. Въпреки счупените крак и крило и деветте оловни сачми в тялото на птицата, тя успя да оцелее и да се възстанови, благодарение на обединените усилия на редица природозащитни организации и институции.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Анахита – името на лешояда, кръстен на персийска богиня на плодородието и мъдростта през 2020 г. се излюпва в България. Екип на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) поставя GPS/GSM предавател на младата птица в рамките на LIFE проекта „Нова надежда за египетския лешояд“. Тя успешно напуска гнездото и се отправя на първата си миграция на юг. Но при преминаване през Ливан сигналът от предавателя започва да предава от едно място - знак, че се е случил инцидент с лешояда. Екип на Природозащитното дружество в Ливан (SPNL) незабавно е информиран и бързите му действия довеждат до успешната мисия за намиране и спасяване на пострадалата от незаконен острел птица.
Снимка БДЗП
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Ветеринарните грижи и последвалата операция са извършени в Ливан под ръководството на ветеринарите от Зелени Балкани. Анахита дълго време се възстановява под грижите на местните ветеринари и екипа на SPNL. Дори отново успява да полети, но проблемът с единия й крак е сериозен и това не позволява освобождаването й в дивата природа. Египетският лешояд ще остане в плен, като ще бъде включен в програмата за размножаване на вида на затворено.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
Снимка БДЗП
На 22 януари Анахита пристига благополучно в зоопарка в Прага, където е поета от Антон Вайдл – координатор на Европейската програма за застрашени видове (EEP). Анахита засега ще остане в там и ще стане част от програмата за размножаване на вида на затворено. Нейното поколение ще бъде освободено в природата на България и ще допринесе за възстановяването на вида у нас.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.