"Спаси София" се присъединява към Института за пътна безопасност, Велоеволюция и други неправителствени и браншови организации, настояващи работата по представените наскоро от МВР нови проектозакони за движение по пътищата, за пътните превозни средства и за водачи на моторни превозни средства да продължи, съобщават от организацията.
От "Спаси София" смятат, че новите текстове създават множество отворени за интерпретация правила, които ще позволят своеволията на шофьорите и на контролните органи да продължат, както и са допуснали механичното преписване на морално остарели изисквания, които ограничават способността на общините да решават транспортните си проблеми адекватно.
„София е и занапред ще остане модел за подражание на големите общини в страната, и предвид катастрофалният ѝ провал да защити обществения си транспорт от увеличаващата се моторизация, считаме, че основна цел на трите нови закона трябва е да гарантират, че общините ще получат всички нужни им инструменти да изграждат устойчива, безопасна и конкурентноспособна транспортна система“, заяви Гергин Борисов от организацията и уточни, че това може да се постигне само с правила за движение и регистриране на превозните средства на база устойчив модел на мобилност и с правилен приоритет за всички групи, участващи в движението.
От организацията посочват също, че намират за незадоволително отсъствието на специфични правила и изисквания за превозните средства на градския транспорт. „Законът трябва да наложи на общините минимални изисквания за достъпност на превозните им средства – да налага и изисква задължително преориентиране към нископодови автобуси, трамваи и тролейбуси, гарантиращи, че уязвимите групи пътници ще могат да се възползват от градския транспорт в града си свободно и самостоятелно“, смята Борис Бонев от организацията и напомня, че макар София да е „отличник“ в тази сфера, много други населени места в страната все още не намират за нужно преминаване към нископодови автобуси и/или тролейбуси или не намират нужната подкрепа от държавата за такава промяна.
"Спаси София" изрази своята готовност да се включи в бъдещи работни групи, ако Министерствата на вътрешните работи и транспорта са готови да продължат работата по законите. „Това разделение е добра инициатива, но крайният резултат трябва да е приемлив и да не нанася вреди на бизнеса, гражданите и общините. Ако тези проектозакони се одържавят в този си вид, се съмнявам, че доволни ще има“, коментира още Гергин Борисов.