Годишно се отделят над 100 000 лева за ремонт на връзките между дъждоприемните шахти и каналите. Това коментираха от „Софийска вода“ АД по повод силните валежи на територията на столицата на 18 юни (понеделник).
Още: Почина сценаристът на "Вчера" Владо Даверов
„Канализационната мрежа в София е над 1600 км. Само за изминалата 2017 г. „Софийска вода“ е инвестирала около 12 000 000 лв. в поддръжка на съществуващата и изграждане на нова канализационна мрежа. За една година се прави профилактика на 10-15% от мрежата“, допълват още от дружеството.
„Извършваме профилактика на канали с лоши хидравлични характеристики, както и редовно почистваме хоризонталните връзки на дъждоприемните шахти. Работим в тясна координация със Столичен инспекторат, тъй като за вертикалната част на дъждоприемните шахти отговарят районните общини. Все пак, при голямото количество дъжд, каквото падна в града на 18 юни за кратко време, няма как да не се забави поемането на водата“, казаха още от „Софийска вода“.
Най-старите канали в София са от края на 19 век, коментираха още от „Софийска вода“ АД.
Още: "Защо не ни плащате?": Съюзът на артистите нападна Министерството на културата
Още: 20 градуса на сянка: Падна нов исторически рекорд за времето навръх 8 януари
„По бул. „Мария Луиза“, например, два от каналите са строени през 1898 г. и все още работят. Проблем обаче е, че на някои места диаметрите на канализационната мрежа вече са недостатъчни да поемат количествата отпадъчни води поради сериозното презастрояване и преасфалтиране“, коментират още те, предаде Фокус.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Христо Стоичков за Петър Василев - Петела: Господ е българин, бате Пепи! (ВИДЕО)
„Проблемни са зоните, в които липсва канализация или инфраструктурата е недоизградена, например в крайните квартали или вилните зони“, допълват от дружеството.