Защо майките на деца с увреждания отказаха да дойдат в парламента за обсъждане на проектозакона за хората с увреждания – социалният министър Бисер Петков така и не отговори на този въпрос. Той единствено обясни, че поканил майките.
Не хората с увреждания са разделени – раздели ни корупцията и държавата. Държавата плаща на едни, за да вършат някакви неща за хората с увреждания, които не се случват. Искам да знам къде е контролът, къде е прозрачността на националнопредставителните организации, попита Боряна Драганова, един от членовете на инициативата на майки с деца с увреждания "Системата ни убива". Припомняме, че вчера, 25 юли, се появи палатка в палатковия лагер на майките пред парламента, която е на националнопредставителните организации на хора с увреждания. Майките се оплакаха, че са се появили "мускулести момчета с бели фланелки", което беше отречено от Антоанета Костова от Българската асоциация за рекреация, интеграция и спорт – една от националнопредставителните организации.
Драганова уточни, че не било съвсем вярно, че „Системата ни убива” отказала сега да влезе в работната група по законопроекта. От 10 дни сме дали становище защо не сме в тази група, министърът къде беше, зададе въпрос майката. И добави – голяма част от текстовете, по които сме работили, сега ги няма в проектозакона, добави тя.
Същевременно Милена Костадинова и Георги Минчев от Съюза на слепите заявиха, че са на палатков лагер, защото били хора с увреждания, имали права и искали да бъдат защитени. Затова било много важно при създаването на един закон да се вземат предвид интересите на цялата общност, която засяга или на по-голяма част. Костадинова добави, че "бюджетът никога няма да достигне, за да бъдат задоволени нашите нужди докрай" и трябвало да се предвидят пари така, че да бъдат задоволени възможно най-много хора с увреждания. Минчев наблегна на това, че потребностите на хората с увреждания били много различни т.е. нуждаят се от различни услуги. Трябва да има ясно разписани условия в закона кой какво получава, е тезата на Минчев.
Пред БНТ Бисер Петков отрече, че Законът за хората с увреждания се бави. В рамките на моя мандат мисля, че изведохме като абсолютен приоритет проблемите на хората с увреждания, каза той. И уточни, че националнопредставителните организации и съветът към Министерския съвет бил инструмент за сътрудничество с "дългогодишна история".
Относно обхващането на всички хора с увреждания, Бисер Петков пренасочи към законопроекта на Мая Манолова - за личната помощ. Попитан дали този законопроект решава проблеми на само една част от хората с увреждания, Петков отвърна, че затова министерството му работело по Законопроект за социалните услуги - за да нямало изключени. Би трябвало през септември първият проект да е готов, добави министърът.
Петков призна, че след 18 години имало "драстичен спад" на държавната помощ, която до този момент е общо 1100 лева на месец. Министърът посочи, че „вероятно” нуждите на такива хора дори се увеличават и повтори всеизвестната истина да се осигури рехабилитация. Освен това, усилията на държавата били насочени към "улесняване на живота" на хора с увреждания, обясни Петков след питане защо държавата ни е такава, че хора в нужда постоянно се занимават с бюрокрация. Министърът даде пример – с предоставянето на медицински пособия, като сега се правело автоматично плащане само след подаване на заявление пред оторизирана компания за медицински изделия.
На изричен въпрос дали усеща политическа подкрепа за Закона за хората с увреждания, Петков отговори, че имало непрекъснато разговори в Министерския съвет и че усетил подкрепа от депутатите на управляващите, както и "конструктивни предложения" от опозицията. Като цяло Народното събрание е ангажирано с проблемите на хората с увреждания, каза социалният министър.
За финал Петков каза и, че работели с всички сили и от Народното събрание, наесен, зависи колко бързо ще бъдат гледани и одобрени Законопроектът за хората с увреждания, както и за социалните услуги. От депутатите зависи дали ще обединят тези законопроекти, уточни той.