Искаме от държавата 80% от работната заплата на служителите да бъде преведена директно на тях. Няма нужда да минава през фирмите. Това обяви председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов, предаде БГНЕС.
В един от известните столични клубове днес представители на бранша се събраха, за да обсъдят какво да е бъдещето на служителите в нощните заведения, след като те бяха затворени със заповед на Столичната община заради разпространението на коронавируса.
Алибегов заяви, че са солидарни с цялата обстановка в страната.
"Няма да имаме икономически искания на този етап", подчерта той.
"Говорим за 80% върху трудовото възнаграждение, което са получавали съответните персонали и персоналите на обслужващите фирми в заведенията, това са охрани, диджеи, музиканти, които към момента на затварянето остават без работа. Ако човекът е получавал по трудов договор 1000 лв., 80% от тях искаме държавата да преведе в личната сметка на служителите", обясни председателят на Сдружение на заведенията в България Емил Коларов.
Алибегов добави, че утре ще внесат искането си в Министерството на труда и социалната политика и добави, че на 5-ти ноември ще се съберат отново, като дотогава се надяват да знаят кога ще бъдат отворени и ако не бъдат отворени на 8 ноември, ще предявят своите икономически искания като бизнес.
"Няма как единственият бизнес в страната, който да е затворен, да бъде нашият. На този етап приемаме, че тези 14 дни са важни за лекарите и държавата, приемаме го това. Нека бъдат обезщетени служителите и никой друг, но след 8-ми ще представим други искания", заяви той и изрази съмнение, че тогава ще бъдат отворени нощните заведения и добави, че няма да бъде изненадан, ако дотогава бъдат затворени и останалите заведения.
Алибегов каза още, че е абсурдно заведенията да се отварят в определени дни и настоява да бъде посочена датата, в която ще бъдат отворени за постоянно.
"Миналият път персоналът освободи апартаментите си, върнаха се в градовете, от където са. Сега ги накарахме отново да дойдат тук с обещанието, че това повече никога няма да се случи. Ние бяхме организацията, която с намаляването на ДДС на 1 юли поискахме увеличаване на минималната работна заплата в нашия бранш на 800 лв. - именно, за да ги предпазим", коментира той и добави, че служителите нямат избор, тъй като повече от тях са си взели обезщетения, отпуски и нямат източник на доходи.