Служителите на затворите излизат на национален протест. Повод за недоволството им са условията на труд, нарастващата агресия, липсата на информация относно финансирането в частта за работните заплати и допълнителните плащания.
Вчера служителите в затворите се срещнаха с правосъдния министър Крум Зарков. "И може би на най-важно място – резултатите от т.нар. реформа, която Министерството на правосъдието извърши. Стигна се дотам един служител да работи на три поста, да не може да си ползва почивките, които са му отредени, и да няма ясната кога трябва да ходи на работа", отбеляза Ясен Тодоров от Синдиката на служителите.
ОЩЕ: Служителите на затворите утре излизат на национален протест
Тодоров подчерта, че е нарушен смесеният режим на график и са се наложили 12-часовите дежурства, като този режим на работа е довел и до това служителите на затворите да не могат да си ползват отпуските. Освен това, посочи той, има и доста напуснали служители.
Председателят на синдиката съобщи, че Министерството на правосъдието отрича тези проблеми. "Имат си тяхно виждане. Споделят информация, че средствата за извънреден труд са намалени и това им е основният довод да твърдят, че т.нар. реформа е действаща", каза той и уточни, че утре ще бъдат проведени протести на места пред всички затвори и следствени арести.
Цветан Михайлов, член на УС на синдиката, каза, че са готови да изготвят и изпратят писмо до комисаря по правосъдие до Европейската комисия против изтезанията. Той заяви, че са очаквали да проведат конструктивен разговор по време на срещата с представителите на правосъдното министерство, да намерят минимални на брой решения, които да дадат основание за повишаване на напрежението в структурите. Михайлов подчерта, че са очаквали да чуят, че ще има преразглеждане на наложения режим на работа, който от служителите се оценява като рестриктивен.
"По отношение на заплатите, от синдиката искат увеличение с 20%, но и такова не се предвижда", обясни Михайлов.
Преди края на срещата, от своя страна служебният министър на правосъдието Крум Зарков каза: "Всъщност основното искане, което един от синдикатите постави, е да се върнем назад в една важна реформа, която осъществихме в последните месеци, а именно реорганизацията на работното време – реформа, която беше отлагана с години, и която ние проведохме спокойно, така че разговорите продължават".
Той заяви, че по въпроса за работното време Министерството на правосъдието ще продължи да отстоява европейските стандарти, които се отразяват както в работата добре заради по-голямата гъвкавост, така и като финансови резултати. "Аз съм сигурен, че с времето нещата ще се урегулират", подчерта правосъдният министър.
Дали ще има протести, посочи Зарков, зависи от единия синдикат, който ги организира. "Възможно е да има протести. В интерес на истината тази реформа е отлагана именно заради това, защото има риск от такъв вид протести. Но само за сведение да кажа, че през първото тримесечие през 2023 г., в сравнение с първото тримесечие през 2022 г., извънредният труд е намалял с 85%, благодарение на реформата", заключи той, цитиран от БГНЕС.