"Имаме 148 мобилни камери, които са в автомобилите, 28 камери, които са на тринога, 23 стационарни камери и една за средна скорост за момента. С тези технически средства ние осъществяваме контрол на скоростта през цялото време, както през деня, така и през нощта", обясни гл. инспектор Росен Рапчев, началник на сектор "Пътен контрол" към Главна дирекция "Национална полиция".
До неделя (12 август) в целия ЕС се провежда акция по контрол на скоростта. Това е операция на TISPOL и е съгласно техен график. У нас тя се провежда за втори път през тази година, уточни Рапчев, предаде репортер на БГНЕС.
Целта на операция TISPOL за разрешена максимална скорост за движение е да дисциплинира шофьорите и статистиката показва, че постигаме резултати в това отношение, но въпреки това родните шофьори се нареждат в челните места по пътни нарушения, коментира гл. инспектор Рапчев.
"Операции за скорост се извършват на главните пътища и автомагистралите, както и на някои места от третокласната и общинската мрежа, в които имаме участъци с концентрация на ПТП по причина превишена или несъобразена скорост спрямо пътните условия", обясни той и допълни, че водачите не се спират за проверка, а се снимат с технически средства.
Той добави, че в рамките на тази акция няма да се проверява наличието на сключена "Гражданска отговорност" и, подчерта, че камерите не могат да следят затова. Рапчев обясни, че този контрол се извършва при другите проверки на полицията. На въпрос на БГНЕС колко са нарушителите от вчера до днес, главният инспектор каза, че такава статистика ще бъде дадена следващия вторник, когато акцията ще е приключила.
"През 2017 година на територията на ЕС са заснети над 660 000 нарушения на скоростта, като за същия период в България са установени 19 000. През април месец когато беше предишната операция в България бяха установени над 26 000 нарушения и това е така, защото вече разполагаме с повече технически средства. Оказва се, че нашенци са големи нарушители като преди нас по нарушения ни бият германците, но те имат по-голям автопарк. Държавите подобни на България се движат доста под нас", уточни инспекторът.