След като учебно-тренировъчен двуместен самолет L-39ZA "Албатрос" кататрофира при подготовката на утрешните демонстрации за авиошоуто в Граф Игнатиево, станаха ясни детайли относно типа на самолета.
Още: Спасиха пострадал скиор и мъж с инфаркт в Пирин
Още: От днес: Без коли, но с повече автобуси до Витоша
Припомняме, че авиошоуто трябваше да се проведе по случай 20 години от приемането на България в НАТО и 35 години от приемането на самолет МиГ-29 на въоръжение в българските Военновъздушни сили. След инцидента тържествените събития бяха отменени от военния министър Атанас Запрянов. В момента се провежда разследване.
Снимка на чешки L-39ZA "Албатрос" на чешката компания-производител Aero Vodochodu. Снимка: "Aaron's Aircraft Images"
Още: Кой има имен ден днес, 18 януари 2025 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 18 януари 2025 г. (събота)
Какъв е самолетът L-39ZA "Албатрос"?
"L-39ZA "Албатрос" е високоманеврен реактивен учебно-боен самолет, предназначен за първоначално и напреднало летателно обучение, както и за първоначално обучение и усъвършенстване на летателните умения на екипажите по бойно използване“, посочват от Министерството на отбраната.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-важните новини за деня: 17 януари 2025 г.
Още: Какво означава държавата да работи с удължителен закон за бюджета? (ВИДЕО)
На 17 септември 2016 г. България чества 30-ата годишнина на L-39ZA „Албатрос“. Министерството на отбраната публикува видеоклип, с който я отбелязва.
Още: Катастрофа с военнотранспортен самолет у нас (ВИДЕО)
Българската поръчка за този тип самолети датира от 1985 г. – общо 36 самолета, разпределени в две ескадрили. Първата от тях е от състава на втори и учебно-боен авиополк (УБАП), базиран на летище „Каменец“. Тя получава 12 самолета през 1986 г. и още няколко през 1987 г. Втората ескадрила получава 12 броя L-39 ZA през 1990 г. През 1987 г. е доставен и тренажор TL-39, монтиран във ВНВВУ „Георги Бенковски“ – Долна Митрополия, коментира авиофорум „Гражданска авиация“.
Още: Иво Иванов: Трябва да демитологизираме Иван Михайлов от митологемите за терорист (ВИДЕО)
Още: Kaufland дарява по 1 тон кучешка храна на месец на общинските приюти в София
Първата група български пилоти – общо 10 души, както и инжерено-технически състав, заминават на курс за приучване на новия самолет през март 1986 г. Той се провежда в учебния център на ВВС на Чехословакия в Кошице.
Курсът е с продължителност два месеца. През месец май летателният и инженерно-техническият състав са допуснати до полети и експлоатация на самолета с отлични резултати. Първият L-39Z A с борден номер 827 каца на българска земя и е зачислен в 2-и УБАП, летище „Каменец“, на 1 септември 1986 г. Новият самолет служи за замяна на остарелите самолети за повишено летателно обучение УМиГ-15 и МиГ-17 в една от ескадрилите на 2-и УПАБ, а другата по това време лети на МиГ-21. След извеждането от въоръжение на МиГ-21, и двете ескадрили на полка в „Каменец“ са превъоръжени с L-39 ZA.
Още: Българска фирма с украински подизпълнител ще поддържа самолетите L-39
През юни 2006 ж. авиобаза „Каменец“ е закрита и самолетите са включени в състава на новообразуваната Военновъздушна учебна база „Георги Бенковски“ – Долна Митрополия.