Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След проверка на властите: На кои пазари ни удрят най-много в кантара

19 ноември 2020, 14:40 часа • 2645 прочитания

Масовите двумесечни проверки на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор по пазарите на плодове и зеленчуци приключиха, време е за изводите.

От 1 септември до 30 октомври инспектори на Главна дирекция „Метрологичен надзор“(ГД МН) при ДАМТН са проверили 1883 търговци и 2005 използвани от тях везни за търговски плащания в цялата страна. Били са проверени търговците, които извършват продажба на плодове и зеленчуци на постоянни и временни пазари, зеленчукови борси, тържища и във временни търговски обекти на открито, съобщават властите.

Резултати от проверките

При 349 бр. везни или 16,9% от инспектираните било открито, че не съответстват на изискванията на Закона за измерванията.

Оказало се още, че 239 бр. или 12% от използваните везни не са преминали изискуемите процедури по одобряване на типа им или оценка на съответствието им със съществените изисквания към тях. Поради тази причина, тези средства за измерване не трябва да се използват за измервания с цел осъществяване на търговски плащания, подчертават от агенцията.

За останалите 110 везни или 5,5 % от всички проверени уреди е установено, че не са преминали изискуемите ежегодни периодични проверки. Някои от тях не били представяни за проверка от търговците с години наред.

Резултатите от проверките показват, че спрямо 2019 г. процентът на несъответстващите везни е нараснал от 12,2 на сто на 16,9 на сто.

В известна степен нарастването се дължи на факта, че по време на извънредното положение за преодоляване на вирусната пандемия пазарите не работеха и превантивни планови проверки на тях не са извършвани, посочват от Агенцията. В същото време, след възстановяване на дейността им, търговците не са предприели необходимите действия, за да спазят изискванията по Закона за измерванията.

На кои пазари са открити най-сериозните нарушения?

- общинските пазари в Белоградчик и Шабла, където всички инспектирани везни са били несъответстващи;

- в Исперих - 93,3 на сто несъответстващи везни;

- Стоковото тържище в с. Първенец, където 92 на сто от използваните везни са били несъответстващи, като всяка една от тези везни не е била разрешена за търговска употреба;

- градския пазар в Пазарджик - 88,8 на сто несъответстващи везни;

- пазара в Кюстендил 85 на сто несъответстващи везни;

- общинския пазар в Козлодуй - 75 на сто несъответстващи везни;

- общинския пазар в гр. Искър - 62 на сто несъответстващи везни;

- пазара "Борово" в София и пазара "Аспарухово" във Варна - 57 на сто несъответстващи везни;

- пазара "Димитър Петков" в София - 36 на сто несъответстващи везни.

Глоби и актове

По време на кампанията са издадени 333 акта за установяване на административни нарушения, свързани с несъответствия и нарушения на Закона за измерванията.

Според Агенцията една от причините за големия брой нарушения е, че размерът на глобите и имуществените санкции за използване на несъответстващи средства за измерване, регламентирани в Закона за измерванията са твърде ниски.

Това се отнася в най-голяма степен за физическите лица, каквито са предимно търговците на пазарите. За тях са предвидени глоби от 100 до 300 лева.

За юридическите лица, санкциите са от 200 до 500 лева.

Размерите на санкциите и глобите не са променяни от приемането на закона през 2002 г. В резултат не се създава система от ефективни възпиращи мерки за ненарушаване на закона.

В тази връзка, ДАМТН ще предприеме законодателна инициатива за повишаване на размера на санкциите и глобите. Промените ще бъдат насочени най-вече към налагане на по-високи санкции на лицата, използващи средства за измерване, които не са преминали изискуемите процедури за одобряване на типа им или за оценка на съответствието, посочват от Агенцията.

 

 

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес