Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След новогодишната заря: Стотици планински чинки са загинали край Копривщица (СНИМКИ)

02 януари 2025, 11:30 часа • 959 прочитания

Стотици планински чинки са загинали в новогодишната нощ край Копривщица, като от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“ считат, че причината за смъртта е празничната заря. „Най-вероятно зарята в 00:00 часа е провокирала сериозен стрес в птиците, които са нощували на около 200 метра от града“, каза за БТА ветеринарният лекар от центъра д-р Руско Петров. Има установени масивни кръвоизливи в областта на коремната кухина и по черепите на птиците, посочиха още от Спасителния център в информация за случая.

ОЩЕ: Над 620 души са потърсили помощ в „Пирогов” в новогодишната нощ

За смъртта на дребните пойни птици от Спасителния център разбрали на 1 януари по обяд. Екип от специалисти отива на място и установява смъртта на животните. „Никога не сме имали случай с толкова голяма смъртност“, каза д-р Петров. В Спасителния център до късния следобед са приети 606 планински чинки, от които 591 – загинали.

😢За пиратките, фойерверките, празниците, хората и животните...... Екипът ни посрещна новата година с 591 планински чинки...

Публикувахте от Спасителен център - Зелени Балкани / Wildlife Rescue Centre - Green Balkans в Сряда, 1 януари 2025 г.

Защитен вид

Планинската чинка е птица от семейство Чинкови и е защитена по силата на Закона за биологичното разнообразие на Република България. В световния Червен списък планинската чинка е отбелязана, като „незастрашен вид“, но с намаляваща популация, обясниха още от „Зелени Балкани“. Масовото използване на пиротехника по време на новогодишните празници причинява стрес и застрашава живота на животните – както домашните, така и дивите, предупредиха също от организацията. Оттам подчертават, че стрес има и за хората.

Д-р Петров допуска, че има още загинали птици заради новогодишните празненства с пиротехнични изделия. В градовете и селата най-потърпевши са горските ушати сови, забулените сови, кукумявките.

ОЩЕ: Гръцката столица посреща Новата година с безшумни фойерверки

„Тази пиротехника с годините става по-мощна и с по-голяма звукова и светлинна чувствителност“, отбеляза д-р Петров. Ветеринарният лекар обърна внимание и на тенденцията в последните години хората да предпочитат по-гористи места за живеене и празнуване, като по този начин се доближават до дивите животни, на които тези шумни празненства вредят. „Домашните и бездомните животни също са застрашени. Нека да бъдем внимателни“, призова д-р Петров.

Изминалата 2024 г. за Спасителния център за диви животни е била натоварена. „През периода май-септември всекидневно приемахме между 20 и 40 пациенти“, каза Руско Петров. И изказа благодарност на доброволците, които подпомагат специалистите в грижата за животните. 

Всяка година природозащитни организации призовават да не се използва пиротехника по празниците. Преди Коледа и Нова година фондация "Четири лапи" апелира хората да покажат отговорно отношение. Оттам напомниха, че домашни и бездомни животни изпадат в паника от оглушителните гърмежи. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес