Пореден случай на насилие между деца и то в задния двор на училище в Койнаре. На 24 януари две момичета се сбиват жестоко пред очите на съучениците си, а случката е заснета и качена в социалните мрежи.
"Още щом разбрахме за случката, извикахме момичетата, извиниха се една на друга. Извървършено е изслушване в присъствието на психолог и родители и проблемът на ниво училище е разрешен", категорична е г-жа Даниела Цоньовска, директор на СОУ "Христо Смирненски" в Койнаре.
Тя добавя, че причината за спорът е бил фалшив профил във Фейсбук на едно от момичетата, в който се публикували снимки и публикации от негово име.
По нейни думи от 7-ми февруари ще започне изъпленение на изготвения от училището "План за обща подкрепа" и в период от един месец с двете ученички ще работи психолог.
От Actualno.com се свързахме с Антоанета Шишкова - детски психолог с дългогодишна практика, която сподели, че проблемът с агресията между учениците е голям, а причината може да се търси в това, че решения и действия се предприемат едва след като насилието вече се е случило.
"Виновни сме и ние, възрастните, защото им даваме такъв модел. Когато някой направи нарушение на пътя, ние го снимаме и го качваме във Фейсбук, вместо да сигнализираме на органите на реда. Трагедията с жената във Враца беше заснета по същия начин. Ние сме същите воайори. При децата е същото, но е провокирано най-вече от желание за показност, да се направят на по-силни, на по-интересни и на по-големи", споделя Шишкова.
Психологът предлага и лесно решение на този проблем - веднъж месечно да се правят беседи в часа на класа, свързани с общуването от професионален психолог.
"Когато едно дете бъде изпратено при училищния психолог, това се смята за назидание в България. Това не трябва да бъде така. Би следвало да се направи една нормална програма, която спрямо възрастта на децата, да се разработват теми, да има групова динамика и дори колективни игри. Тези деца са напълно изоставени в момента", добавя още Антоанета.
Случката с побоя се е осъществил в задния двор на училището, където не е имало камери. Директорът се заканва още следващата седмица да добави активно видео наблюдение в тази област. С учениците от всички класове започват беседи за предотвратяване на следващи конфликти.
От Сдружението на директорите в средното образование пък искат качването на видео материали, включващи агресия да се криминализира и да се прилага глоба от 100 лева на ученик в случай на насилие.