Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След 40 години чакане, магистрала "Тракия" най-после е открита

15 юли 2013, 11:10 часа • 36788 прочитания

Последният участък от най-дългата до този момент у нас автомагистрала „Тракия” от пътен възел „Зимница” до Карнобат бе официално открит с прерязване на лентата, предаде „Фокус”.

След прерязването на лентата автомагистралата свърза изцяло София и Бургас. Първите автомобили ще могат да преминат по новия участък след 14.00 часа.

Откритият последен участък от автомагистрала „Тракия” е лот 4.2 - от пътен възел „Зимница“ до Карнобат (от км 291+000 до км 325+280). Участъкът е с дължина 34 км. Финансирането му се извършва по проект „Доизграждане на АМ „Тракия” лот 2,3, 4” и се осъществява от Кохезионния фонд на Европейския съюз и държавния бюджет чрез Оперативна програма „Транспорт“ 2007-2013 г.

На официалното откриване присъства президентът Росен Плевнелиев, министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов и министърът на регионалното развитие Екатерина Захариева. Водосвет бе отслужен от сливенския митрополит Йоаникий.

Плевнелиев произнесе слово на официалната церемония.

"Добре е, когато мечтите на българите се постигат. Мечтите на хората са не една, а седем магистрали и тя може да бъде изпълнена до 2020 година. Тук заставаме и казваме, че в новите приоритети за 2014 - 2020 година ще насочим усилията на държавата основно към Северна България. Обществото е задавало посоката, а българските държавници независимо от техния цвят ще работят за това". Това заяви президентът.

„Тези магистрали обаче са в южната част на България. Затова казваме, че толкова, колкото е смислена „Тракия”, е смислена и „Хемус”. Скоростният път Видин - Ботевград ще извади от изолация най-западналия регион, именно Северозападния регион. Посоката е ясна”, посочи Плевнелиев.

Той обеща, че за периода от 2009 - 2014 година различни правителства от различни цветове са построили 300 км магистрала. Ще направим „Хемус”, ще довършим „Струма”. Това са отново 60 км на година и по това ще познаете прогреса. Така, както е зададена посоката и виждаме смисъла, така трябва да знаем, че в демократичното общество магистралите дават хляб, но и са израз на солидарността”, отбеляза още президентът Росен Плевнелиев.

80% от финансирането на магистрала "Тракия" идва от европейските фондове, каза още Росен Плевнелиев. Европа не е колонизатор, Европа ни дава свобода, заяви президентът и призова това да не се забравя.

След официалните слова, президентът Плевнелиев и министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева прерязаха лентата на цялата автомагистрала "Тракия". Така, след 14 часа днес, от София до морето през Южна България ще може да се стига зa по-мaлко от четири чaсa.

Автомагистрала „Тракия”, която е с обща дължина 360 км, е част от Паневропейски транспортен номер VIII.

Припомняме, че строителството на автомагистрала „Тракия” започва през 1973 година, като през 1978 година са готови първите 10 км до отбивката за Нови хан. Шест години по-късно магистралата стига до Пловдив. През 1995 година са факт и нови 32 км от Пловдив до Оризово. Следващите готови отсечки от магистралата са Оризово-Стара Загора и Карнобат-Бургас, които са изградени през 2000 година с помощта на заем от Европейската инвестиционна банка. Година по-късно е пуснат и пътен възел Оризово, който съвпада с началото на автомагистрала „Марица”. Следващите 10 години са насочени към предпроектни проучвания за изграждането на лот 2, 3 и 4 от АМ „Тракия”. През 2010 година правителството на Бойко Борисов започва строителството на последните отсечки, които са съфинансирани със средства на Европейския съюз, а стойността на инвестицията е 699 648 287,19 лева. Вече готовата автомагистрала „Тракия” разполага с пет лота: Оризово – Стара Загора; Стара Загора – Нова Загора; Нова Загора – Ямбол; Ямбол – Карнобат; Карнобат – Бургас.

През 2004 година правителството на Симеон Сакскобургготски отдава автомагистрала „Тракия” на концесия на българо-португалски консорциум за срок от 35 година, като в договора се разрешава концесионерът да събира такси от преминаващите автомобили. На 22 май 2008 г. обаче правителството на Сергей Станишев прекратява действието на договора.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес