Скиори и сноубордисти ще излязат на шествие в сряда, 20 юни, за да изразят своята позиция по повод промените в Закона за горите, на които президентът Росен Плевнелиев наложи вето.
В 18:30 любителите на зимните спортове ще си донесат пред НДК ските, бордовете, щеките, очилата и каските, за да покажат, че и те са против спорните текстове, които предизвикаха бурното недоволство на хиляди граждани. Шествието ще тръгне от НДК, като се очаква да премине покрай президентството към 20:30 часа да достигне пред парламента. Протестът е законен и Столична община е уведомена за него.
"Да покажем на властта, че скиорите и сноубордистите не искат сеч, не искат монопол при ските, не искат лобистки подаръци за офшорната олигархия. Искаме гора! Настояваме парламентът да ревизира изцяло скандалните промени при повторното разглеждане на законопроекта", гласи официалният призив за шествието, публикуван в социалните мрежи.
До вълната от протести и шествия в последните дни се стигна, след като миналата сряда Народното събрание прие окончателно промени в Закона за горите, с които отпада нуждата от промяна на предназначението на терени от държавния горски фонд при изграждането на спортни съоръжения.
Месеци наред екозащитниците, дори и в най-големите студове, организираха десетки протести, шествия и акции в защита на своята кауза, но гласът им така и не беше чут. Реално властта обърна внимание на природозащитниците едва когато изведнъж хиляди души блокираха "Орлов мост", и то три вечери подред. Всички те, млади, интелигентни и вярващи в правото си да изразят свободно своето мнение, излязоха, за да изпеят под Орлите "Хубава си моя горо" и да покажат, че за тях и за всички около тях има значение какво ще се случи с българската природа. Те не само, че успяха да убедят президента да наложи вето, но и предизвикаха истински хаос сред трите власти.
Премиерът Бойко Борисов започна преговори за нови текстове без да има наложено вето. След това пък обеща от името на депутатите от ГЕРБ, че ветото ще бъде прието, а новите текстове ще бъдат одобрени, едва когато се постигне пълен консенсус. Сега, обаче, независимо, че преговорите по новите текстове продължават в Министерството на земеделието и храните, всички погледи са насочени към парламента, който трябва да се произнесе по президентското вето.
Редактор: Георги Иванов